Regularna emisja "Klanu" zaczęła się dokładnie 22 września 1997 roku o godzinie 17.50. To jednocześnie najdłużej nadawany w polskiej telewizji serial codzienny (umowne określenie produkcji emitowanych od poniedziałku do piątku), jak i najdłuższy pod względem nieprzerwanej emisji i liczy odcinków serial w ogóle. Jego twórcą jest Wojciech Niżyński, który jeszcze w latach 80. był scenarzystą pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie" (a także niesławnej "Klątwy Doliny Węży" czy "Fitness Clubu"). To on był pomysłodawcą, producentem i scenarzystą serialu opowiadającego o rodzinie Lubiczów. Żeby było ciekawiej, "Klan" w czerwcu tego samego roku wygrał konkurs na nową polską telenowelę - pokonał wtedy "Zaklętą" i "Złotopolskich". Widzowie zdecydowali na podstawie trzech pierwszych pilotażowych odcinków.
"Klan" na antenie TVP rozgościł się na dobre. 3 czerwca 2022 roku pokazano 4011. odcinek rodzinnej sagi, a 5 września tego roku zacznie się emisja kolejnego sezonu. Od samego początku z produkcją związany jest reżyser Paweł Karpiński, który z Niżyńskim wcześniej pracował przy "Fitness Clubie", wspomnianym już "W labiryncie" czy "Czarodzieju z Harlemu". Ciekawostką jest, że od pierwszego do 263. odcinka scenariusze razem z Niżyńskim pisała Ilona Łepkowska, a do tego część ze scenariuszy od 400. do 800. pisał też znany pisarz książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke, który związany był także ze "Świerszczykiem".
Na planie 'Klanu' - 1999 rok Fot. Wojciech Duszenko / Agencja Wyborcza.pl
22 września telenowela będzie obchodzić już 25. rocznicą nadawania, ale przypomnijmy, że w 2021 roku doszło do szeroko komentowanej i nieco kontrowersyjnej zmiany. Od początku serial otwiera czołówka z piosenką "Życie jest nowelą", do której muzykę napisał Krzesimir Dębski, a słowa Jacek Cygan. Przez lata widzowie słuchali jej w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego, jednakże w ubiegłym roku pojawiła się nie tylko nowa oprawa graficzna, ale i nowa wersja utworu. Teraz używana jest wersja wykonana przez grających w serialu Izabelę Trojanowską, Kaję Paschalską, Jacka Borkowskiego i Tomasza Stockingera.
Dwa lata krócej na antenie TVP gości "Na dobre i na złe". Serial medyczno-obyczajowy widzowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć 7 listopada 1999 roku. Akcja rozgrywa się w szpitalu, który znajduje się w fikcyjnym podwarszawskim miasteczku Leśna Góra. Początkowo fabuła skupiała się na doktor Zosi Stankiewicz (Małgorzata Foremniak), Jakubie Burskim (Artur Żmijewski) i Brunonie Walickim (Krzysztof Pieczyński). Z biegiem lat uwaga twórców skupiła się na młodszym pokoleniu lekarzy rezydentów, a do tego oczywiście zawsze dochodzą wątki opisujące problemy pacjentów. Pierwszy odcinek oglądało 5,53 mln widzów.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli liczyć pod względem długości nadawania, serial ten zajmuje za "Klanem" drugie miejsce. Niemniej jest to w kategorii produkcji cotygodniowych niekwestionowany lider - do tej pory wyemitowano 851 odcinków, a 7 września zacznie się kolejny sezon. Muzykę do czołówki napisał też Krzesimir Dębski, a piosenkę zaśpiewała jego żona - Anna Jurksztowicz. Produkcja w 2004 roku dostała Złotą Telekamerę, a poszczególne odcinki reżyserowali m.in. nagradzany Maciej Pieprzyca czy grający jedną z głównych ról Artur Żmijewski. Od odcinka 585. do 587. za kamerą stał Łukasz Palkowski, znany z takich produkcji jak biograficzny film "Bogowie" o Zbigniewie Relidze czy pierwszy sezon serialu "Belfer". W scenariuszach na początku maczała też palce oczywiście Ilona Łepkowska, a także jej częsty współpracownik Ryszard Zatorski.
Co ciekawe, trzecim najdłużej emitowanym polskim serialem jest także wspólne dzieło Łepkowskiej i Zatorskiego, czyli słynne "M jak miłość". Rodzinę Mostowiaków widzowie poznali dokładnie 4 listopada 2000 roku, a zgodnie z danymi AGB Nielsen Media Research produkcja osiągnęła rekordową oglądalność już w marcu 2005 roku - wtedy też telewizory włączyło 12,5 mln widzów. Dodajmy tu też, że Zatorski był również reżyserem pierwszych 116 odcinków, a na przestrzeni lat w tym samym fotelu pojawili się także m.in. Kinga Dębska czy Maciej Dejczer (poza tym kręcił też. m.in. "Na dobre i na złe", 'Strażaków", "Listy do M. 2", "Ojca Mateusza" czy "Magdę M."). Scenariusze do serialu pisywała też czasem Katarzyna Grochola. Póki co w telewizji wyemitowano 1665 odcinków produkcji - zwyczajowo w tygodniu wyświetlane są dwa premierowe epizody.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Czwarte miejsce przypadło produkcji "Na Wspólnej", która stanowi część pasma TVN od 27 stycznia 2003 roku. Serial to jedna z wersji międzynarodowego formatu firmy Frementale - jego pierwowzorem jest niemiecki serial "Unter Uns" (Między nami), który telewizja RTL puszczała od 1994 roku. Powstały także wersje węgierska, czeska i słowacka. Dodajmy, że za piosenkę z czołówki, którą zaśpiewał Krzysztof Krawczyk, ponownie był odpowiedzialny jako jeden z kompozytorów Krzesimir Dębski. Ciekawostką jest to, że część odcinków swego czasu wyreżyserował Wojciech Smarzowski, a scenariusze pisywała też m.in. Maria Czubaszek. "Na Wspólnej" goni "Klan", jak może - do tej pory wyemitowano 3281 odcinków. Nowy sezon zacznie się we wrześniu.
Na liście telewizyjnych długodystansowców znajdują się także takie produkcje jak "Pierwsza miłość" (od 4 listopada 2004 roku na antenie Polsatu, 18 serii i 3441 odcinków), "Barwy szczęścia" (od 27 września 2007 na TVP2, 15 sezonów i 2648 odcinków, piosenkę z czołówki śpiewa Bartek Wrona, scenariusz też pisała Ilona Łepkowska), a także "Ojciec Mateusz". Serial kryminalny o księdzu rozwiązującym kryminalne zagadki jest wzorowany na włoskim hicie "Don Matteo", a we wrześniu wróci na antenę TVP1 z 28. sezonem.