Ryszard Kotys upamiętniony w rodzinnym Mniowie. Powstał ogromny mural

Ryszard Kotys zmarł w styczniu 2021 roku w wieku 88 lat. Aktor znany m.in. ze "Świata według Kiepskich" urodził się w Mniowie i teraz w miejscu, gdzie kiedyś stał jego dom, powstał mural.

Mural, który ma być wspomnieniem Ryszarda Kotysa, ma 20 metrów szerokości. Malowidło przedstawia twarz aktora, a także jego rodzinny dom. Twórcy tablicy pamiątkowej, która stoi tuż obok, wykorzystali kamień, który był fragmentem fundamentu tamtego budynku. Trwa jeszcze konkurs dla uczniów na hasło, które ma stanowić część muralu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ryszard Kotys i jego rodzinny dom - mural powstał tam, gdzie mieszkał aktor

- Bardzo chcieliśmy w jakiś sposób uczcić pamięć o zmarłym aktorze. Data dzisiejszych uroczystości także jest nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie 5 września mija 7 lat, odkąd Ryszard Kotys razem ze swoimi synami odwiedził Bibliotekę w Mniowe - mówili portalowi "Echo Dnia" pomysłodawcy oraz sponsorzy dzieła, państwo Beata i Sebastian Parkitowie. To obecni właściciele działki, na terenie której znajdował się dom Kotysa. Mniów to miejscowość w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim.

Ryszard Kotys był aktorem filmowym i teatralnym, zajmował się także reżyserią i scenopisarstwem. Jeszcze w 1953 roku ukończył krakowskie PWST, a w trakcie ponad 65-letniej kariery wystąpił w ponad 150 filmach fabularnych i 40 różnych serialach. Zaczynał rolą w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy i pojawił się choćby tylko na chwilę w większości najbardziej pamiętnych polskich produkcji filmowych. Największą rozpoznawalność przyniosła mu jednak rola w serialu komediowym "Świat według Kiepskich".  

Zobacz wideo Z sitcomów na oscarowe gale. Kariery genialnych aktorów czasami zaczynają się w telewizji

- Uważam, że widza w ogóle jest trudniej rozbawić niż wzruszyć, ja nie jestem w tym wypadku wyjątkiem. Ważne, że mnie się udaje bawić ludzi. Chcę nadal to robić, bo jedynie w serialu mam okazję wcielić się w taką rolę. A te wszystkie etykiety przyklejone do mnie przez moją rolę w "Kiepskich" nijak się mają do mnie prywatnie - mówił w 2017 roku.

Aktor otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Nagrodę Artystyczną Wojewody Łódzkiego. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: