"Minuta ciszy". "Tam się nie wydarzają rzeczy, które by się nie mogły wydarzyć, niestety"

Robert Więckiewicz może nie był pierwszym kandydatem do tej roli, jak mówi Gazeta.pl producent Leszek Bodzak, ale teraz wydaje się, że "Minuta ciszy" była mu przeznaczona. W serwisie CANAL+ online są już dostępne dwa z sześciu odcinków serialu.

"Minuta ciszy" to historia emerytowanego listonosza Mietka Zasady (Więckiewicz), który podejmuje nierówną walkę z bezkompromisowym potentatem branży funeralnej (w tej roli Piotr Rogucki). Kiedy życiowe okoliczności zmuszają go do otworzenia własnego domu pogrzebowego, jego świat zmienia się bezpowrotnie. Jak zapowiadają twórcy, to też intrygujący portret małego, prowincjalnego miasteczka, w którym ludzie żyjący ze sobą i obok siebie tak naprawdę się nie znają. W świecie skrywanych latami tajemnic i rządzących miasteczkiem "układów zamkniętych" bycie uczciwym staje się coraz trudniejsze. A w tle pogrzebowa branża z zupełnie nieznanej strony, z jej szokującymi naturalizmem kulisami...

"Minuta ciszy": Branża funeralna to nie jest łatwy kawałek chleba 

Producent Leszek Bodzak mówi Gazeta.pl:

Dobrze by było, żeby ludzie też pamiętali daną produkcję z jakiegoś konkretnego powodu, dla jakiejś konkretnej sceny. Ten naturalizm czy realizm związany z oględzinami, balsamowaniem zwłok, zszywaniem czy chociażby procedurą kremacji to są takie rzeczy, które stanowią też o tym, że tutaj się odbył jakiś dogłębny research, że tutaj jest też jakiś szacunek do tego tematu, do tej branży...

- To nie jest łatwy kawałek chleba i to też chcieliśmy pokazać - dodaje.

Zobacz wideo "Minuta ciszy". Producent i scenarzysta o nowym serialu

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Serial "Minuta ciszy" powstał na podstawie oryginalnej koncepcji Jacka Lusińskiego, odpowiedzialnego także za reżyserię. Współautorem scenariusza jest Szymon Augustyniak, który Gazeta.pl zdradza, jak doszło w ogóle do jego powstania. Okazuje się, że pomysł zrodził się podczas wspólnej jazdy samochodem. - Jak zacząłem wchodzić w tę branżę, rozmawiać, to w zasadzie... oczywiście jest trochę podkoloryzowane czasem, ale tam się nie wydarzają rzeczy, które by się nie mogły wydarzyć, niestety - mówi Augustyniak. 

W produkcji występują także m.in. Aleksandra Konieczna, Aleksandra Popławska, Karolina Bruchnicka i Mieczysław Zbrojewicz. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik ("Klangor", "Kruk. Czorny woron nie śpi"). Producentem wykonawczym serialu jest Aurum Film - Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ("Król", "Żmijowisko"). 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: