Wiesław Zięba nie żyje. Grafik współtworzył m.in. "Reksia" i "Bolka i Lolka"

Wiesław Zięba nie żyje. Grafik był współtwórcą znanych, polskich animacji, takich jak "Bolek i Lolek", "Reksio" czy "Pampalini łowca zwierząt".

Wiesław Zięba zmarł w poniedziałek 12 września. Grafik miał 75 lat. Informację o śmierci artysty podało bielskie Studio Filmów Rysunkowych.

Nie żyje Wiesław Zięba. Współtwórca "Reksia" miał 75 lat

"12 września 2022 roku zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych - Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych takie jak "Pampalini łowca zwierząt", "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza" - napisało studio z Bielska-Białej. 

Wiesław Zięba urodził się 4 maja 1947 roku w Przysiekach koło Jasła. Pracował jako grafik, rysownik, satyryk oraz reżyser filmów animowanych. Swój autorski debiut zaliczył w 1972 roku na łamach tygodnika "Szpilki". W tym samym czasie zaczął prac w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W 1983 roku zaczął współpracować ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. 

Od 2015 roku był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego ostatnim dziełem reżyserskim był pierwszy odcinek serialu animowanego "Żubr Pompik", który powstawał w latach 2016-2017. Za tę produkcję otrzymał w 2022 roku wyróżnienie od Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w kategorii przedszkolnej 5-6 lat konkursu "Teraz dzieci mają głos". Wyróżnienie dotyczyło dokładnie odcinka "Leżące drzewo". Otrzymał też medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

2022 Primetime Emmy Awards - Press RoomCo się wydarzy w drugim sezonie "Squid Game"? Reżyser zapowiedział kilka zmian

Więcej o: