Wiesław Zięba nie żyje. Grafik współtworzył m.in. "Reksia" i "Bolka i Lolka"

Wiesław Zięba nie żyje. Grafik był współtwórcą znanych, polskich animacji, takich jak "Bolek i Lolek", "Reksio" czy "Pampalini łowca zwierząt".

Wiesław Zięba zmarł w poniedziałek 12 września. Grafik miał 75 lat. Informację o śmierci artysty podało bielskie Studio Filmów Rysunkowych.

Nie żyje Wiesław Zięba. Współtwórca "Reksia" miał 75 lat

"12 września 2022 roku zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych - Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych takie jak "Pampalini łowca zwierząt", "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza" - napisało studio z Bielska-Białej. 

Wiesław Zięba urodził się 4 maja 1947 roku w Przysiekach koło Jasła. Pracował jako grafik, rysownik, satyryk oraz reżyser filmów animowanych. Swój autorski debiut zaliczył w 1972 roku na łamach tygodnika "Szpilki". W tym samym czasie zaczął prac w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W 1983 roku zaczął współpracować ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. 

Od 2015 roku był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego ostatnim dziełem reżyserskim był pierwszy odcinek serialu animowanego "Żubr Pompik", który powstawał w latach 2016-2017. Za tę produkcję otrzymał w 2022 roku wyróżnienie od Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w kategorii przedszkolnej 5-6 lat konkursu "Teraz dzieci mają głos". Wyróżnienie dotyczyło dokładnie odcinka "Leżące drzewo". Otrzymał też medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: