Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety? Transmisja w polskiej TV. Gdzie oglądać?

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II? Od momentu śmierci monarchini ta uroczystość była bardzo dokładnie planowana. Odbędzie się 19 września, przewidziana jest także transmisja w polskiej telewizji. Gdzie oglądać uroczystości?

Elżbieta II, władczyni Wielkiej Brytanii, zmarła 8 września 2022 roku po ponad 70 latach panowania. O tym, kiedy pogrzeb królowej Elżbiety będzie zorganizowany, trzeba było zdecydować z wyprzedzeniem, ponieważ jest to bardzo ważna dla kraju i wielu Brytyjczyków uroczystość.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II? 19 września. Gdzie spocznie królowa?

Królowa Elżbieta II zostanie uroczyście pochowana na zamku w Windsorze, gdzie spoczywa także jej mąż - książę Filip (zmarł 9 kwietnia 2021 roku). Uroczystości pogrzebowe monarchini mają oczywiście charakter państwowy i wymiar religijny - od czasów Henryka VIII król lub królowa jest także głową kościoła anglikańskiego.

W pożegnaniu Elżbiety II wezmą udział przywódcy państw i osobistości z wielu krajów, w tym Polski. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, któremu będzie towarzyszyła żona, pojawią się też m.in. prezydent USA Joe Biden, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, która zastąpiła poprzednika właściwie w przeddzień śmierci królowej.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Transmisja pogrzebu królowej - gdzie oglądać w polskiej TV?

Kondukt żałobny za trumną królowej wyruszy do Westminster Abbey dokładnie o godzinie 11:44. Będą w nim szli m.in. król Karol III, następca tronu William, jego żona księżna Kate i dwójka dzieci - książę George i księżniczka Charlotte. Ma zabraknąć najmłodszego Loiusa.

Już od 11:30 w TVP oraz TVP Info rozpocznie się specjalny program, w trakcie którego będzie można oglądać zarówno przejście do katedry, jak i samą mszę w kościele, która jest zaplanowana na 12:00. Jeszcze wcześniej na Wielkiej Brytanii skupi się TVN24. Stacja planuje rozpoczęcie specjalnego programu poprzedzającego transmisję pogrzebu królowej już od 10:00. Uroczystości pokaże również Polsat News. W języku angielskim będzie można oglądać uroczystości na dostępnym w Polsce kanale BBC World News.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: