Co za spotkanie! Alan Alda świętuje 50-lecie serialu "M.A.S.H." w wyjątkowym towarzystwie

"M.A.S.H." to jeden z tych seriali, które nie starzeją się nawet przez 50 lat. Alan Alda, czyli Sokole oko, świętował pół wieku od premiery razem z Mike'iem Farrellem.

"Mike Farrell i ja wznosimy toast za 50-lecie serialu, który zmienił nasze życie, a także za niezwykłych koleżanki i kolegów, które sprawiły, że był właśnie taki. 'M.A.S.H' był dla nas prawdziwym darem" - napisał Alan Alda na Twitterze.

50 lat "M.A.S.H.a". Sokole Oko i Hunnicut znowu razem

Serial "M.A.S.H." powstał na fali sukcesu filmu Roberta Altmana z 1970 roku (nagrodzonego Oscarem za scenariusz). Legendarny reżyser zekranizował powieść Richarda Hookera o mobilnym szpitalu polowym amerykańskiej armii i odniósł sukces. Tytuł to skrót właśnie od nazwy "Mobile Army Surgical Hospital".

Produkcja telewizyjna zadebiutowała 17 września 1972 roku. Grą aktorską i dowcipem błyszczeli w nim zarówno aktorzy, którzy grali w filmie, jak i nowi członkowie obsady. Prym w szpitalu polowym w Korei wiódł chirurg Benjamin Franklin (Sokole Oko) - u Altmana zagrał go Donald Sutherland, w serialu zastąpił go właśnie Alan Alda. Mike Farrell grał natomiast jego współlokatora - kapitana BJ'a Hunnicuta.

Przez 11 lat powstało 251 odcinków, a produkcja cieszyła się niesłabnącą popularnością wśród amerykańskiej widowni. Finał w lutym 1983 roku obejrzało 106 milionów telewidzów! Reklamy w trakcie emisji były droższe niż te podczas finału rozgrywek ukochanego przez Amerykanów footballu amerykańskiego, czyli Super Bowl.

Zobacz wideo Magiczny świat Michaela Schura

Te 106 milionów do do dzisiaj niepobity rekord w historii amerykańskiej telerwizji. A "M.A.S.H" pokochali widzowie nie tylko w USA.

Więcej o: