Branża filmowa chce objąć tantiemami rozpowszechnianie filmów w internecie

Jak podaje serwis Wirtualne Media, polscy producenci chcą, aby filmy rozpowszechniane w sieci zostały objęte tantiemami.

Objęcie tantiemami rozpowszechniania filmów w sieci, projekt ustawy o artystach zawodowych oraz problemy branży filmowej po pandemii - te tematy zostały poruszone na Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które odbyło się w sobotę na festiwalu w Gdyni.

Więcej informacji ze świata filmu na stronie głównej Gazeta.pl >>

Polscy filmowcy chcą walczyć o swoje prawa

Twórcy filmowi postulują o objęcie tantiemami rozpowszechnianie filmów w sieci. Na festiwalu w Gdyni poruszono także ważne kwestie dotyczące nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego myśli, żeby w ten sposób zapewnić proporcjonalne wynagrodzenie dla twórców oraz prawa do informacji o korzyściach czerpanych z eksploatacji ich dzieł.

Podczas forum zwrócono też uwagę na to, jak w czasie pandemii zmienił się sposób oglądania filmów przez społeczeństwo. Co raz częściej korzysta się z serwisów streamingowych, a coraz rzadziej ludzie chodzą na filmy do kina. To sprawiło, że platformy VOD zaczęły zarabiać więcej pieniędzy, ale nie przełożyło się to na większe honoraria dla twórców i artystów.

Prace nad planowaną ustawą mają rozpocząć się w czwartym kwartale bieżącego roku. Jeżeli zostanie uchwalona, to będzie to oznaczać diametralne zmiany w zakresie zabezpieczenia praw twórców.

Chociaż póki co nie wiadomo nic o konkretnych szczegółach, to planowana ustawa nie powinna w żaden sposób wpłynąć na odbiorców. Jednak twórcy filmowi liczą na to, że ludzie znowu zaczną chętniej chodzić do kin.

Zobacz wideo "Śubuk". Film o matkach samotnie wychowujących dzieci z autyzmem mocnym kandydatem do nagrody publiczności w Gdyni [ZWIASTUN]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: