Pogrzeb królowej Elżbiety II przyciągnął przed telewizory ponad 26 mln Brytyjczyków

Nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim, podczas którego świat żegnał Elżbietę II, oglądało w brytyjskich stacjach telewizyjnych średnio 26,2 mln osób. Takie wyniki podał we wtorek BARB, czyli organizacja badająca widownię telewizyjną w Wielkiej Brytanii.

Liczba wskazana przez instytucję nie uwzględnia jednak osób, które oglądały uroczystości pogrzebowe przez internet czy serwisy streamingowe. Część ludzi śledziło wydarzenia w miejscach publicznych, gdzie ustawione były telebimy. Ludzie również gromadzili się w kościołach, kinach czy pubach. 

Transmisję uroczystości pogrzebowych można było oglądać w Zjednoczonym Królestwie na ponad 50 kanałach, ale większość ludzi decydowała się na włączenie publicznych BBC One, BBC Two i prywatnej ITV. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Wydarzenie to okazało się mieć 10. najwyższą oglądalność w historii telewizji w Wielkiej Brytanii. Na pierwszym miejscu wciąż plasuje się finałowy mecz piłkarskich mistrzostw świata z 1966 roku, gdy Anglia pokonała RFN. Transmisję śledziło 32,3 mln osób, ale trzeba pamiętać, że badania nie były wtedy tak precyzyjne, jak dzisiaj. 

Drugą najwyższą oglądalność miała transmisja z pogrzebu księżnej Diany w 1997 roku, który oglądało 32,1 mln osób. Z wydarzeń związanymi z rodziną królewską w rankingu można jeszcze wymienić dwie uroczystości. Ślub Karola z Dianą Spencer w 1981 roku i księżniczki Anny z Markiem Phillipsem w 1974 roku. Znajdują się one odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu w rankingu oglądalności telewizyjnej w Wielkiej Brytanii.

Uroczystości pogrzebowych można było także słuchać w radiu. Na transmisję zdecydowały się publiczne BBC Radio 2, BBC Radio 4, BBC Radio 5 Live czy także stacje komercyjne, takie jak Capital czy Heart.

Zobacz wideo 19 września 2022 r. pożegnaliśmy królową Elżbietę II

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: