"Apokawixa" wchodzi do kin. Fabijański o swojej postaci: Wszystkie tatuaże robiłem sam

Nowy film Xawerego Żuławskiego debiutuje w kinach 7 października 2022 roku. W bazującej na schematach znanych z klasyki horroru o zombie produkcji udział wzięli m.in. Alicja Wieniawa-Narkiewicz i Sebastian Fabijański. Aktor opowiedział, jak "powstawała" jego postać.

"Apokawixa" to ciekawy eksperyment filmowy. Nie jest to kolejna komedia gangsterska czy romantyczna - Xawery Żuławski czerpie garściami z estetyki przerysowanych horrorów, łącząc grupę nastolatków z apokalipsą zombie. To także przekrój współczesnego społeczeństwa i problemów, z którymi się mierzy. Film docenili już jurorzy festiwalu filmowego w Gdyni, teraz czas na regularną dystrybucję.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Postać wyjęta z kultowych slasherów

W filmie Żuławskiego na jednej imprezie znaleźli się aktywistka, gotka, motocyklistka, YouTuber czy fan Legii - uwspółcześnione figury znane z klasycznych filmów kina grozy. Postacią, która najmocniej oddaje hołd kiczowatym, ale lubianym schematom jest Blitz, grany przez Sebastiana Fabijańskiego - mieszkający w odosobnieniu szaleniec. Jest kontrą dla znudzonych pandemią maturzystów, bogatych Warszawiaków, których życie opiera się na funkcjonowaniu w grupie, często online.

Zobacz wideo "Apokawixa" - film o młodzieży, która musi stawić czoła zombie [ZWIASTUN]
W tej postaci, oprócz szaleństwa i dezynwoltury, najbardziej istotne jest pokazanie, że to jest dobry człowiek. Mimo że się facet skitrał w lesie i chce uciec od cywilizacji, to tak naprawdę jest gościem, który jest cholernie wrażliwy

- mówi o swojej roli Fabijański. Krytycy docenili te starania. Dla wielu Blitz jest najmocniejszym elementem filmu, rolą pozwalającą na popuszczenie hamulców, ukazującą także charakter samego aktora. Recenzent Albert Nowicki jest zdania, że to "zgrabnie nakreślona postać - trochę na modłę snujących apokaliptyczne ostrzeżenia, slasherowych ekscentryków", z którym widz sam będzie chciał ruszyć na pogrom żywych trupów.

Blitza zainspirował żyjący człowiek?

Choć grany przez Fabijańskiego Blitz wydaje się być nierealny i celowo przerysowany, postać wytatuowanego survivalowca zainspirował istniejący człowiek. Nie w kwestii wyglądu - ten zawdzięczamy samemu aktorowi, który własnoręcznie odpowiadał za projekt tatuaży swojego bohatera.

Cała kreacja wokół tego [bohatera - przyp. red.] była dla mnie najciekawszym etapem. Wszystkie tatuaże robiłem sam. To jest super, że Xawery daje mi taką przestrzeń, gdzie ta wolność artystyczna jest na wyciągnięcie ręki. Jestem mu za to wdzięczny i cieszę się, że mogę brać udział w takich projektach

- powiedział Fabijański w rozmowie z TVN.

Osobowość Blitza, a także niektóre wypowiadane przez niego frazy, zostały za to zainspirowane współpracownikiem Fabijańskiego i reżysera Żuławskiego, znanego z planów filmowych. Nie ujawniono jednak, o kim z branży mowa.

Mój bohater wziął się od człowieka, którego obaj znamy. Zresztą pracuje na planach filmowych. Pamiętam, jak spotkaliśmy go we Wrocławiu i notowałem wszystkie jego magiczne, odjechane kompletnie teksty, które znalazły się potem w filmie. Można powiedzieć, że gram postać żyjącą

- zdradził aktor. Wyraził również nadzieję, że efekt końcowy spodoba się widzom, a seans zapewni im przede wszystkim dobrą rozrywkę, zgodnie z założeniem filmu.

Premiera "Apokawixy", historii grupy maturzystów, którzy zmęczeni kolejnymi lockdownami postanawiają zorganizować nad morzem wymykającą się spod kontroli imprezę życia, już 7 października. Film zdobył Nagrodę Specjalną, Złoty Pazur, oraz statuetkę za najlepszy debiut aktorski Marty Stalmierskiej podczas tegorocznych Złotych Lwów. Był także kandydatem do głównej nagrody w tym konkursie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: