Wyłudziła setki tysięcy dolarów. Bohaterka serialu Netfliksa właśnie wyszła z więzienia

Pochodząca z Rosji kobieta podawała się za niemiecką dziedziczkę kultury i kolekcjonerkę sztuki. W rzeczywistości Anna Sorokin okazała się jedną z największych oszustek ostatnich lat i trafiła za kratki. Teraz bohaterka serialu Netfliksa zostaje zwolniona z więzienia.

Anna "Delvey" Sorokin to kobieta, która swego czasu brylowała wśród nowojorskich elit. Podając się za niemiecką dziedziczkę, kobieta wyłudziła ok. 275 tys. dol. - oszukiwała hotele, znajomych, a nawet banki. W 2019 roku za swoje przewinienia trafiła za kraty. W międzyczasie już raz udało jej się opuścić mury więzienia na krótki okres - w lutym 2021 roku. Teraz znowu opuszcza jego teren.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl >>

Annie Ernaux z Literacką Nagrodą NoblaPolska tłumaczka Ernaux: Ona pisze o tematach, które w tej chwili także w Polsce są na czasie

Zamiast więzienia będzie areszt domowy

W kwietniu 2019 roku oszustkę uznano winną m.in. trzech kradzieży, a także próby przeprowadzenia kolejnej. W następnym miesiącu skazano ją na minimum cztery lata więzienia, ale w lutym 2021 roku udało jej się je opuścić na okres sześciu tygodni. Potem wróciła z powodu upłynięcia terminu ważności wizy zezwalającej na pobyt w Stanach Zjednoczonych.

Sorokin wciąż czeka na decyzję w sprawię deportacji. Jednakże sąd pozwolił oczekiwać jej wyroku w tej sprawie na wolności. Rosjanka została zwolniona z więzienia w zamian za poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. dolarów. Teraz karę będzie odbywać w areszcie domowym, bez możliwości korzystania z mediów społecznościowych.

Zobacz wideo Popkultura odc. 125

Kim jest Anna Sorokin?

Anna Sorokin w latach 2013-2017 mieszkała w Nowym Jorku i żyła pod przykrywką jako bogata niemiecka dziedziczka. Nazwiska "Delvey" zaczęła używać, kiedy przeniosła się do Paryża, gdzie pracowała jako stażystka w czasopiśmie modowym "Purple". Służbowy wyjazd na New York Fashion Week okazał się początkiem jej kilkuletniego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Sorokin wpadła na pomysł założenia klubu i fundacji artystycznej, który przedstawiła kilku prominentnym biznesmenom. Ponieważ nie udało się jej przekonać do siebie inwestorów, postawiła na inne sposoby zdobycia funduszy. 

Pierce BrosnanZamieszkała pod jego domem. Pierce Brosnan wniósł do sądu o zakaz zbliżania

Sorokin przedstawiała w bankach sfałszowane dokumenty, na których podstawie miała być w stanie zaciągnąć pożyczkę w wysokości 22 mln dol. Gdy jednak pracownicy City National Bank zdali sobie sprawę z nieścisłości w danych kobiety i postanowili się skontaktować ze szwajcarskim bankiem, w którym Delvey rzekomo zdeponowała 60 mln euro, kobieta szybko anulowała wniosek o kredyt, żeby uniknąć większych problemów. Później oszukała jeszcze kilka hoteli, restauracji, firmę lotniczą i znajomych, których m.in. zabrała na "opłaconą" wycieczkę do Maroka (w końcu jej towarzysze musieli sami zapłacić za pobyt).

Sorokin została aresztowana w 2017 roku. Zarzutów było wiele, dotyczyły głównie różnych form kradzieży i wyłudzeń. Proces miał niezwykle medialny wydźwięk, a sam adwokat kobiety zapewnił jej stylistkę, która dbała o odpowiednie stylizacje w sądzie. Nie obyło się bez incydentu, gdy Sorokin odmówiła wejścia na salę, ponieważ nie odpowiadało jej ubranie, które wówczas posiadała. Ostatecznie kobieta została skazana w 2019 roku na karę od czterech do 12 lat więzienia, zapłatę odszkodowania 199 tys. dolarów oraz pokrycia grzywny 24 tys. dolarów. Na wolność wyszła w lutym 2021 roku, co nie trwało jednak długo, ponieważ aresztowana została już miesiąc później z powodu problemów z ważnością swojej wizy. Teraz będzie oczekiwała na wyrok w areszcie domowym.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: