Babka z "Rancza"?! Grażynę Zielińską trudno rozpoznać, gdy gra rajfurę

"Jest źle. Wszędzie rozpusta i zepsucie moralne. Żadnych wartości. Żadnych świętości. Świat się kończy" - być może mogłaby tak powiedzieć Babka z "Rancza", ale to opis premiery płockiego teatru. W sztuce Grażyna Zielińska gra rajfurę i zupełnie nie przypomina postaci, którą znamy z serialu TVP.

Chodzi o sztukę "Miarka za miarkę" według Williama Szekspira, która w tym sezonie ma premierę w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Grażyna Zielińska była serialową zielarką, bufetową, grała też w filmach

"Zapraszamy na szekspirowską opowieść o pewnym końcu świata" - piszą na stronie teatru twórcy i wyjaśniają, o czym opowiada spektakl: "Jest źle. Wszędzie rozpusta i zepsucie moralne. Żadnych wartości. Żadnych świętości. Świat się kończy.

Będziemy na to bezczynnie patrzeć?

Władca Wiednia odpowiedział sobie na to pytanie i postanowił zaprowadzić porządek. Oddał władzę osobie czystej jak łza, kryształowej. Takiej, dla której twarde prawo stanowi nadrzędną wartość, która nigdy nie popełnia błędów. Sam postanowił obserwować wszystko z ukrycia. I byłby to plan idealny, gdyby nie jeden szkopuł… kryształowi ludzie nie istnieją. A żeby zachować podobną opinię, muszą naginać własne zasady. Wtedy rodzi się hipokryzja. Ale to im nie przeszkadza w naprawianiu świata. W końcu cel jest nadrzędny. A cel uświęca środki".

Zobacz wideo

W sztuce w reżyserii Bogdana Kokotka oprócz Grażyny Zielińskiej, która w "Ranczu" grała Babkę - zielarkę Zofię - przez dekadę, występują m.in. Szymon Cempura i Marek Walczak. 

Zielińską widzowie mogą też pamiętać np. z roli w "Na dobre i na złe", gdzie wcielała się w mamę "Mareczka" (Paweł Wilczak). Jej postać, Maria Zbieć, prowadziła bufet w szpitalu w Leśnej Górze. Na dużym ekranie aktorkę można było zobaczyć np. w "Nigdy w życiu" czy "Futrze z misia". Często pracuje też w dubbingu - Arabella Figg w polskiej wersji językowej filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" mówiła właśnie jej głosem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: