Józef Ćwiertnia nie żyje. Twórca "Reksia" i "Bolka i Lolka" miał 85 lat

Animator, plastyk, reżyser i scenarzysta filmów animowanych Józef Ćwiertnia nie żyje. O jego śmierci poinformowało Studio Filmów Rysunkowych.

"Pękło nam dziś serce" - zaczynają wpis na Facebooku prowadzący profil studia, informując, że Józef Ćwiertnia zmarł 16 października 2022 roku. "Odszedł ważny człowiek dla studia" - piszą, nazywając twórcę wybitnym. 

Józef Ćwiertnia nie żyje. Debiutował przy Bolku i Lolku

Józef Ćwiertnia urodził się 20 grudnia 1936 w Bulowicach niedaleko Kęt. Był absolwentem wydziału rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. "Jeden z najlepszych realizatorów filmów z udziałem Reksia. Ze Studiem Filmów Rysunkowych związany od 1970 roku. Laureat wielu nagród i wyróżnień" - zaznacza Studio Filmów Rysunkowych. Ćwiertnia debiutował animacją "Bolek i Lolek wyruszają w świat".

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Był reżyserem, a także animatorem m.in. kreskówek "Przygody Bolka i Lolka", "Reksio", "Marceli szpak dziwi się światu" oraz animacji o Misiu Kudłatku oraz Kapitanie Kliperze. W 1990 roku otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za całokształt twórczości w dziedzinie filmu pozafabularnego. Na ten rok datuje się również jego ostatnia produkcja - "Podróże pana Klipera".

Był też m.in. laureatem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" - Srebrne Koziołki otrzymał w Poznaniu w 1973 roku, a także nagrody głównej na Biennale Filmu Animowanego "Fazy" w Bielsko-Białej. Tę ostatnią nagrodę otrzymał w 1989 roku za "Wyspę".

Zobacz wideo Nieprzypadkowo gospodarzem Great September została Łódź. To nie będą tylko koncerty

14 września tego roku zmarł jego współpracownik - scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych Wiesław Zięba. Miał 75 lat.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: