W latach 90. Juliusz Machulski zrobił serial przełomowy. Wyprzedził epokę o całą długość

Premiera "Gangu zielonej rękawiczki" z Małgorzatą Potocką i Anną Romantowską przypomniała nam, że Polacy mieli swój serial o przebojowych i silnych kobietach na długo, zanim za granicą triumfy święciły takie produkcje jak "Seks w wielkim mieście" czy "Gotowe na wszystko". Stworzone przez Juliusza Machulskiego "Matki, żony i kochanki" przyciągały przed ekrany miliony widzów i do dziś cieszą się ich sympatią. W nowym odcinku "POPkultury" opowiemy też oczywiście o najciekawszych premierach.

Nie zna życia, kto nie śpiewał z Anną Jurksztowicz "Serwus, hello! Czy naprawdę tylko o to w życiu szło?" w niedzielne wieczory. Więcej o serialu "Matki, żony i kochanki" opowiadamy w nowym odcinku "POPKultury": 

Zobacz wideo Polska miała swój kobiecy hit na długo przed "Seksem w wielkim mieście" czy "Gotowymi na wszystko"

Wśród najciekawszych premier kinowych tego tygodnia widzowie znajdą m.in. wychwalany film Agnieszki Smoczyńskiej "The Silent Twins", którego scenariusz powstał na bazie prawdziwej i przerażającej historii. Opowieść skupia się na bliźniaczkach z Wielkiej Brytanii, które przestały się komunikować ze światem zewnętrznym i stworzyły własny język. W jednej z głównych ról w filmie, który wychwalano na festiwalu filmowym w Cannes, zobaczymy znaną z "Czarnej pantery" Leticię Wright. Ciekawostką jest, że część zdjęć do produkcji powstała w Polsce.

Co obejrzeć, czego posłuchać? Premiery 

Warto też zwrócić uwagę na produkcję "Black Adam" z Dwaynem The Rockiem Johnsonem w roli głównej i Piercem Brosnanem na dokładkę. Ulubieniec Ameryki wciela się tutaj w obdarzonego supermocami antybohatera, a debiutujący w superbohaterskim gatunku Brosnan musi z nim walczyć. Film z wytwórni DC zbiera mieszane recenzje, ale większość krytyków zgodnie zachwala odtwórcę głównej roli.

Znany i lubiany Eddie Redmayne postanowił zerwać z wizerunkiem miłego gościa i w najnowszym filmie Netfliksa "Dobry opiekun" wcielił się w Charlesa Cullena, jednego z najbardziej aktywnych seryjnych morderców w historii USA. Nazwany przez prasę "pielęgniarzem śmierci" Cullen pracował w 10 szpitalach na terenie Pensylwanii i New Jersey. Mordował swoich pacjentów podając im śmiertelne dawki leków - twierdził, że chciał im "ulżyć w cierpieniu". Potwierdzono, że z jego ręki zginęło 29 ofiar, ale mówi się, że w sumie mógł uśmiercić nawet 400 osób. Film opowiadający o jego historii wyreżyserował Tobias Lindholm, a w głównej roli kobiecej wystąpiła nagrodzona Oscarem Jessica Chastian.

Na melomanów czeka z kolei najnowsza, czwarta już płyta Dawida Podsiadły.

"Lata 20. to moje pierwsze dziesięć lat innego życia. Innego od pierwszych dwudziestu. To także nabranie powietrza do płuc przed zbliżającą się trzydziestką i zderzenie się z moim nastoletnim wyobrażeniem o tym, kim wtedy będę. Wachlarz emocji, który towarzyszył mi podczas pracy nad albumem, był bardzo szeroki, ale w ogólnym odbiorze sama płyta wydaje mi się całkiem taneczna i bardzo przebojowa. Chyba najbardziej z dotychczasowych" – opowiada sam Dawid o swojej płycie. Krążek ma 13 świeżych piosenek i do regularnej sprzedaży dostępny jest od 21 października.

Na HBO Max znajdziecie także wyśmienitą komedię "Zaginione miasto". W głównej roli występuje Sandra Bullock. Wciela się w Lorettę, pisarkę, której zmyślony świat okazuje się o wiele bardziej prawdziwy, niż by tego chciała. Kiedy w nadziei na zdobycie tajemnego skarbu porywa ją miliarder (Daniel Radcliffe), z odsieczą wyrusza Alan (Channing Tatum), model występujący na okładkach książek Loretty. Zadowolony powinien być każdy, kto pamięta i lubi takie produkcje jak "Miłość, szmaragd i krokodyl", "Wojna państwa Rose", "Klejnot Nilu", "Rybka zwana Wandą", "Zamiana miejsc", "Ze śmiercią jej do twarzy" czy "Diablica".

W kinach pojawią się także takie filmy jak "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego - w tym filmie w tytułową aktorkę wciela się Joanna Opozda, a Weronika Rosati gra Elizabeth Taylor. Poza tym czeka też premiera komedii "Bejbis" w reżyserii Andrzeja Saramonowicza - twórcy tak głośnych komedii jak "Lejdis" i "Testosteron".

"Ada i Mikołaj od kilkunastu lat są szczęśliwym małżeństwem. Uprawiają seks częściej, niż się kłócą, są rodzicami nad wiek rozgarniętej i czasami bezczelnej piętnastolatki, mają grono bardziej lub mniej wiernych przyjaciół. Słowem polska klasa średnia w średnim wieku. Tą z trudem budowaną i utrzymywaną szczęśliwą konstrukcją poważnie zachwieje nowy członek rodziny. Na skutek wydarzeń pewnej mocno zakrapianej imprezowej nocy, na świat przyjdzie Janek, cudowny, ale zupełnie nieplanowany dar od losu (czyli wpadka). Przyjaciele pukają się w czoła: '1 dziecko + 1 dziecko = 11 dzieci, a nie 2' - mówią, córka jest zaniepokojona pojawieniem się konkurencji, ale Ada i Mikołaj w pocie czoła starają się ogarniać zupełnie nową rodzinną rzeczywistość. Nieprzespane noce, wszechobecne pieluchy, brak seksu, coraz częstsze kłótnie. Nie tak miało być. Synka oczywiście kochają, ale między nimi zaczyna dziać się coraz gorzej. Ada jest wściekła na cały świat, a Mikołaj zaczyna rozglądać się za innymi. Jak w tej sytuacji odnaleźć radość życia, uratować miłość i zachować chociaż drobny margines wolności? Łatwo nie będzie, ale może być naprawdę zabawnie" - zapowiada dystrybutor. W głównych rolach Marta Żmuda Trzebiatowska i Grzegorz Małecki.

Więcej o: