Netflix ma kolejny hit na Halloween. Ale musi go usunąć w niektórych krajach

"Czyj to dom" to obsypany nagrodami brytyjski horror reżysera Remiego Weekesa. Film zdobył m.in. prestiżową statuetkę BAFTA, a na platformie Netflix dostępny jest od dwóch lat - oznaczony jako produkcja oryginalna. Jak się okazuje, już pod koniec października produkcja jednak zniknie z oferty Netfliksa. Producent tłumaczy sytuację.

"Para młodych uchodźców próbuje od nowa ułożyć sobie życie w Anglii. Ich wysiłki niweczy jednak upiorna siła związana z horrorem wojny w ich ojczystym Sudanie Południowym" - zapowiada krótkie streszczenie filmu. Dodajmy, że w domu, do którego się wprowadzili, gnieździ się przerażający demon. W rolach głównych wystąpili Wunmi Mosaku i Sope Dirisu, dołączył do nich także znany z "The Crown", "Doktora Who" i "Rodu smoka" Matt Smith.

Zobacz wideo "Czyj to dom" znika z Netfliksa w części krajów

Netflix musi usunąć swój halloweenowy hit

Oficjalna premiera brytyjskiej produkcji odbyła się podczas festiwalu filmowego Sundance na początku 2020 roku. Netflix nabył do horroru prawa i udostępnił go na swojej platformie 30 października tego samego roku. Przy okazji "Czyj to dom" został oznaczony jako produkcja oryginalna. Film na stronie Rotten Tomatoes uzyskał najwyższą ocenę od krytyków - na podstawie 122 recenzji przyznano mu 100 proc. pozytywnych opinii. Publiczność była nieco mniej entuzjastyczna, bo tutaj wskaźnik pokazuje już tylko 74 proc.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Reżyser Remi Weeks dostał w 2021 roku brytyjską nagrodę BAFTA za najlepszy debiut, a podczas ceremonii wręczenia statuetek BIFA (przyznawanych produkcjom kina niezależnego) "Czyj to dom" wygrał w czterech kategoriach (najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepsze efekty i najlepsza scenografia). Niemniej brytyjscy widzowie muszą liczyć się z tym, że po 29 października nie obejrzą już filmu na platformie Netflix.

Jak do tego doszło? Otóż Netfliksowi wygasa brytyjska licencja na ten tytuł. Jak donosi "Independent", po wyznaczonej dacie nastąpi premiera na antenie brytyjskiej stacji BBC Two. Później "Czyj to dom" będzie można obejrzeć na platformie BBC iPlayer.

Stacja przekazała: "BBC Film zainwestowało w produkcję 'Czyj to dom' razem z New Regency i jesteśmy zachwyceni, że jesteśmy częścią fantastycznego debiutu Remiego. Netflix nabył prawa do filmu chwilę przed jego premierą na festiwalu Sundance w 2020 roku. Ponieważ to nasza inwestycja, naturalnie pragniemy, żeby widzowie telewizji BBC i platformy iPlayer mogli cieszyć się tym tytułem - w sam raz na czas Halloween".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Mamy dobrą wiadomość dla polskich widzów - choć "Czyj to dom" znika z Netfliksa w Wielkiej Brytanii i innych państwach związanych z Koroną, to w Polsce ciągle będzie dostępny. Na polskiej wersji platformy przy tytule nie pojawiła się żadna data końcowa - a tak się dzieje, kiedy wygasa licencja na dany tytuł.

Zobacz wideo Artur Rojek o doborze artystów na Great September: "Decydował potencjał". Zobacz relację z Łodzi
Więcej o: