"Wielka woda" to wyreżyserowany przez Jana Holoubka i Bartka Ignaciuka serial katastroficzno-obyczajowy, który syntezuje wydarzenia związane z powodzią tysiąclecia i wykorzystuje jako punkt wyjścia do poprowadzenia autorskiej fabuły. Główną bohaterką jest hydrolożka Jaśmina Tremer (Agnieszka Żulewska), która po latach wraca do rodzinnego miasta i próbuje ostrzec władze Wrocławia przed nadchodzącą falą powodziową. Na miejscu musi się zmierzyć nie tylko z żywiołem, ale też z oporem materiału ludzkiego.
Premiera serialu odbyła się 5 października. Od tego czasu tytuł jest nieodmiennie w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych na Netfliksie produkcji w Polsce, trafił także do globalnego zestawienia najpopularniejszych tytułów. Od 3 do 9 października był na drugim miejscu - widzowie oglądali go wtedy łącznie przez 45 840 000 godzin. Zainteresowanie polską produkcją się utrzymuje - od 17 do 23 października użytkownicy Netfliksa spędzili następnych 10 290 000 godzin na jej odtwarzaniu. Mimo tego wszystkiego ekipa serialu nie może dostać w Polsce tantiem.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Polskie przepisy o prawie autorskim przewidują przyznanie tantiem filmowcom tylko w przypadku emisji serialu w telewizji i nie obejmują serwisów streamingowych. Dlatego też nie ma podstaw do tego, by wnioskować o przyznanie ekipie "Wielkiej wody" dodatkowego wynagrodzenia. Jak zwraca uwagę serwis wirtualnemedia.pl, sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby prawo w Polsce zostało dostosowane do unijnych przepisów. Parlament Europejski już w 2019 roku przyjął dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.
Stowarzyszenie Filmowców Polskich podkreśla w rozmowie z serwisem, że już od dawna apeluje do Ministerstwa Kultury o wprowadzenie przepisów zakładających ustawowe tantiemy dla twórców za emisję filmów i seriali w internecie. Teoretycznie termin na wprowadzenie rzeczonych przepisów minął w maju 2021 roku. Działacze cały czas konsultują z urzędnikami ustawę, która ma wdrożyć europejską dyrektywę, ale kiedy ta zostanie uchwalona, ciągle nie wiadomo.
Na pocieszenie można dodać, że polscy filmowcy otrzymają tantiemy z innych europejskich państw, w których "Wielka woda" cieszy się dużą oglądalnością. W krajach takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria czy Estonia przepisy przewidują wynagrodzenia i tantiemy za emisję dzieł na platformach VOD.
Dominik Skoczek z ZAPA komentuje dla Wirtualnych Mediów: "Obecnie polskie prawo nie daje organizacjom zbiorowego zarządzania podstaw prawnych do ubiegania się w imieniu twórców o dodatkowe wynagrodzenie za eksploatację internetową. W związku z tym nie byliśmy dotąd upoważnieni do podjęcia takich działań, jakie zazwyczaj inicjujemy wobec innych użytkowników: operatorów kablowych, nadawców telewizyjnych czy kin". I zapewnia: "Oczywiście po wejściu w życie ustawy natychmiast podejmiemy negocjacje ze wszystkimi platformami VOD, które uzyskują przychody na terytorium naszego kraju, zarówno z tymi mającymi siedzibę w Polsce, jak i za granicą".
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.