Ona miała 17 lat, on 30. Małgorzata pierwszą miłość złożyła na ołtarzu Windsorów

Piękna, przebojowa, romantyczna i dowcipna księżniczka Małgorzata słynęła z wielu kontrowersji. Za nic miała królewską etykietę, a o jej romansach rozpisywały się wszystkie media. "Imprezowa arystokratka", czy "czarna owca rodziny królewskiej"? Tuż przed premierą piątego sezonu serialu The Crown na NETFLIX przypominamy sylwetkę tej niezwykle barwnej postaci.

Księżniczka Małgorzata to młodsza siostra królowej Elżbiety II. Siostry przez całe życie utrzymywały bliskie relacje i wzajemnie się wspierały, jednak miały zupełnie odmienne osobowości. Elżbieta - zdystansowana, rozsądna, stonowana i elegancka. Małgorzata zaś - kobieta przebojowa i żądna przygód. Za nic miała królewską etykietę, a w życiu stawiała na dobrą zabawę. Wyróżniała się dużym poczuciem humoru i romantyczną duszą. Społeczeństwo zapamiętało ją jako skandalistkę gorszącą niekiedy swoim zachowaniem. Nazywano ją „zbuntowaną księżniczką", „imprezową arystokratką", a także „czarną owcą rodziny królewskiej". Małgorzata brylowała w świecie artystów – znała wielu aktorów i muzyków, a sam John Lennon ochrzcił ją mianem „Priceless Margarine".

Netflix - materiały promocyjne Zwiastun do piątego sezonu "The Crown". Zaczyna się od pożaru

Księżniczka Małgorzata – jaka naprawdę była?

Mała Margot, bo tak nazywali ją rodzice, to wiecznie uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona do świata dziewczynka. Była oczkiem w głowie swojego taty, króla Jerzego VI. Ojciec mówił o niej „moja radość", zaś o Elżbiecie II mówił „moja duma". Urodziła się 21 sierpnia 1930 r. na zamku Glamis w Szkocji. Razem z siostrą uczyła się u szkockiej guwernantki Marion Crawford. Mama dziewczynek była zdania, że najważniejsze jest to, by księżniczki dobrze się prezentowały, ładnie wysławiały i potrafiły grać na pianinie. Małgorzata miała talent do muzyki i wspaniale grała na tym instrumencie. Poza tym uwielbiała jazdę konną, świetnie pływała i interesowała się ogrodnictwem.

Małgorzata już jako nastolatka prowadziła rozrywkowy tryb życia. Lubiła chodzić na koncerty i imprezy do nocnych klubów. Nie ukrywała, że pali papierosy i z chęcią sięga po alkohol. Nie stroniła od nowych znajomości – przypisuje się jej romanse z około 30 mężczyznami, z którymi rzekomo bawiła się w londyńskich dyskotekach. Jednego z ważniejszych mężczyzn w swoim życiu poznała mając 14 lat. 

 

Głośny romans z żonatym

Ten romans opisywały niemal wszystkie gazety plotkarskie. Wybrankiem serca księżniczki był 16 lat starszy od niej Peter Townsend. Mimo że poznali się gdy ona miała 14 lat, a on 30, zaczęli się spotykać dopiero po 3 latach, gdy księżniczka miała 17 lat.

W 1952 r. zmarł ojciec Elżbiety i Małgorzaty, król Jerzy VI. Na tron wstąpiła starsza z sióstr. Koronacja odbyła się w 1953 r. Wtedy stało się coś niezwykłego. Tuż po zakończeniu uroczystości przechodząca obok szpaleru wojskowych księżniczka Małgorzata strzepnęła coś z munduru jednego z nich. Pyłek? Jakiś paproch? Był to gest nader poufały, na jaki zdobywamy się tylko wobec ludzi, których świetnie znamy. Małgorzata uczyniła ów gest wobec Townsenda, który był pracownikiem dworu. I było to podwójnie wymowne. Jakby chciała dać do zrozumienia starszej siostrze: "Ty masz swoją monarchię i koronę, a ja mam miłość mojego życia!". Prowokacja młodziutkiej księżniczki okaże się naiwna, a jej radość - przedwczesna.
Świadkiem tej sceny był dziennikarz jednej z londyńskich popołudniówek. Zrozumiał w lot, o co chodzi. Tajemnica 23-letniej Małgorzaty wylądowała na pierwszych stronach gazet. Windsorowie nie byli zaskoczeni. Otoczenie Elżbiety II już od kilku miesięcy wiedziało o romansie. Zwierzył się z niego sam Townsend, który chciał pojąć księżniczkę za żonę. Co na to dwór? Prywatny sekretarz królowej, Alan Lascelles, krzyknął mu prosto w twarz: "Musisz być kimś złym albo szalonym!". Kiedy o wiszącym w powietrzu skandalu dowiedział się ówczesny premier, sędziwy Winston Churchill, rzucił przez zaciśnięte zęby: "Kapitan Townsend musi zniknąć!". - pisze Marek Rybarczyk w artykule "Księżniczka Małgorzata. Hippiska Windsorów

Townsend był żonaty, ale rozstał się z małżonką, by oświadczyć się młodej Małgorzacie. Księżniczka oświadczyny przyjęła, ale zdecydowała się je zerwać, kiedy okazało się, że to małżeństwo kosztowałoby ją utratę wszystkich przywilejów członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Townsend po pewnym czasie znalazł sobie inną żonę, zaś Małgorzata poznała znanego fotografa Antony’ego Armstronga Jonesa, z którym zaręczyła się 26 lutego 1960 roku.

Burzliwe małżeństwo 

Ślub Małgorzaty i Petera odbył się 6 maja 1960 roku w Opactwie Westminsterskim. Po raz pierwszy w historii rodziny królewskiej ceremonię zaślubin można było oglądać w telewizji, czym społeczeństwo było mile zaskoczone. Wkrótce po uroczystości zaślubin mąż księżniczki otrzymał tytuł hrabiego Snowdon. Przez pierwsze lata ich małżeństwo wydawało się szczęśliwe. Oboje kochali rozrywkę, uwielbiali sztukę, pasjonowali się filmem i teatrem. Małgorzata kochała taniec - szczególnie balet skradł jej serce. Często bywali na koncertach. Ponoć na koncercie zespołu The Rolling Stones w 1967 roku Margaret spróbowała nawet kokainy i twierdziła później, że to niezwykły narkotyk.

 

księżniczka Eleonora Przyszła królowa Hiszpanii ma dopiero 16 lat i niedługo dołączy do wojska

Życie rodzinne i dzieci

Niecałe 2 lata po ślubie małżonkowie doczekali się pierwszego dziecka. Był to chłopiec, któremu nadano imię David. Trzy lata później na świecie pojawiła się córka o imieniu Sarah. Po urodzeniu się dziewczynki stosunki między Anthonym a Margaret mocno się pogorszyły. Anthony nie bywał zbyt często w domu, dużo podróżował, nie było go kilka dni z rzędu, a bywały i tygodnie poza domem. Mocno zaczęto plotkować o jego licznych romansach. Wcale się z nimi nie ukrywał i nie zaprzeczył jakoby nie miały miejsca. Co więcej, zaczął organizować huczne imprezy w prywatnej rezydencji w Sussex. Na te głośne przyjęcia zapraszał zarówno kobiety, jak i homoseksualistów, z czego narodziły się kolejne pogłoski o jego biseksualizmie. W małżeństwie nie działo się dobrze. Już gdy Małgorzata była w ciąży z Sarah, ginekolog ostrzegł małżonka, żeby nie stresował żony, bo to może kosztować ją zdrowie. Anthony nie wracał do domu na obiad. Pochłaniała go praca dyrektora artystycznego „The Sunday Times" i kolejne pozamałżeńskie związki. Napięcia wyładowywał na Małgorzacie, która sama uwikłała się w romanse, by uciec przed samotnością. Wszystkie docierające do Małgorzaty informacje, kiepska atmosfera, brak męża w domu sprawiły, że i ona postanowiła leczyć swoją rozpacz w ramionach innych mężczyzn.

 

Romanse Małgorzaty

Już 6 lat po ślubie media zaczęły rozpisywać się o jej bliskiej relacji z ojcem chrzestnym Sarah, Anthonym Bartonem, winiarzem z Bordeaux. Kolejnym jej wybrankiem był szkocki pianista Robin Douglas-Home. Po stosunkowo krótkim romansie trafiła na mężczyznę, który zawładnął jej sercem - mowa o Roddym Llewellynie, projektancie ogrodów. Roddy był młodszy od Małgorzaty. W roku 1976 roku prasa opisała ten romans, co spowodowało załamanie nerwowe u księżniczki. Oficjalnie małżeństwo księżniczki  i Antony'ego Armstronga-Jonesa zakończyło się w lipcu 1978 r. Rozwód ten był pierwszym od niemal 80 lat w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Zobacz wideo Zobacz też:

Problemy zdrowotne

Po zakończeniu małżeństwa księżniczka wycofała się z życia towarzyskiego. Mówi się, że główną przyczyną zniknięcia były liczne problemy zdrowotne, w tym depresja. Margaret miewała uciążliwe migreny, przeszła zapalenie płuc i kłopoty z wątrobą. Miała usuniętą część lewego płuca. Po tej operacji miała trudności z samodzielnym poruszaniem się. Mimo wszystkich kłopotów ze zdrowiem nie rzuciła nałogu palenia papierosów. Paliła od 15 roku życia i niemal do ostatniego dnia swojego życia wypalała nawet 60 papierosów dziennie. Pierwszy udar przeszła w lutym 1998 r., w 2001 miała drugi, zaś trzeci doprowadził ją do śmierci. Zmarła 9 lutego 2002 roku w wieku 71 lat.

'The Crown' "The Crown" sezon 5. Nowa obsada, premiera, odcinki serialu Netflixa

Ostatnie pożegnanie

Po raz ostatni Małgorzatę można było publicznie zobaczyć 25 grudnia 2001 r. na 100. urodzinach swojej ciotki Alicji, księżnej Gloucester. Tego dnia pojawiła się na balkonie pałacu Buckingham. Na świecie pozostawiła dwoje dzieci i czworo wnucząt. Syn David Albert Charles Armstrong Jones został  projektantem mebli, zaś córka Sarah Frances Elizabeth Chatto – malarką. Oboje odnoszą ogromne sukcesy zawodowe.

Księżniczka Małgorzata została zapamiętana jako niepokorna dama, która nie miała szansy rozwinąć skrzydeł.

Zobacz też: "The Crown". 10 scen, w których życie rodziny królewskiej mija się z prawdą

Więcej o: