KRRiT ukarała nadawców telewizyjnych za emisję "Magii nagości" i filmu "Z księżyca spadłeś?"

Jak podają Wirtualne Media, nowy przewodniczący KRRiT Maciej Świrski ukarał nadawców kanałów Polsat Film i Zoom TV. Pierwsza kara dotyczy emisji komedii science-fiction "Z księżyca spadłeś?", a druga za program "Magia nagości" produkcji brytyjskiej.

W ostatni piątek KRRiT poinformowała, że przewodniczący Maciej Świrski ukarał Kino Polska TV, czyli nadawcę stacji Zoom TV grzywną w wysokości 40 tysięcy złotych za emisję 22 listopada 2021r. o godzinie 23:03 programu "Magia nagości". Nałożono również karę 25 tysięcy złotych na Telewizję Polsat za emisję 20 listopada 2021r. o godzinie 13:25  filmu "Z księżyca spadłeś?", który został wyemitowany zbyt wcześnie i ze złym oznaczeniem wiekowym. 

Więcej ciekawych informacji ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Great September, czyli kilkanaście scen, ponad sto zespołów oraz spotkania przedstawicieli kultury i biznesu

Kara od KRRiT dla nadawców Zoom TV i Polsat Film

Program "Magia nagości" to randkowe show, w którym mężczyźni i kobiety wybierają osobę, z którą pójdą na randkę poprzez ocenianie ich wyglądu. Uczestnicy stoją nago w kolorowych kabinach i w kolejnych rundach są stopniowo odkrywane ich poszczególne części ciała. Nadawca Zoom TV został ukarany za za naruszenie artykułu 18, ustęp 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Kara wymierzona przez Radę dotyczy brytyjskiej edycji programu, którą od 2016 roku emituje Channel 4. Czwarty sezon polskiej wersji może dopiero powstać, bo stacja jest zadowolona z wyników dotychczasowych trzech edycji. Wspomniany przez KRRiT artykuł dotyczy wymogów wobec przekazów medialnych. 

Natomiast produkcja "Z księżyca spadłeś?" wyemitowana przez Polsat Film, to komedia science-fiction, która opowiada o planecie zamieszkałej przez rozwiniętą cywilizację samych mężczyzn. W wyniku ewolucji ich organy płciowe skurczyły się i zniknęły, ponieważ rozmnażali się przez klonowanie. Jeden z przywódców planety wysyła na Ziemię swojego agenta. Nadawca Polsat Film został ukarany za naruszenie art. 18 ust. 5b pkt 1 urt oraz § 5 ust. 3.

Wspomniany przez regulatora przepis dotyczy kwalifikowania treści, które mogą uderzać w „fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich". W serwisie streamingowym Polsat Box Go ten film zakwalifikowano jako dozwolony od 16 roku życia. Takowe produkcje można emitować w telewizji od godz. 20. Rzecznik prasowy Telewizji Polsat Tomasz Matwiejczuk w rozmowie z portalem Wirtualne Media wspominał, że nadawca planuje się od decyzji odwołać.

Profesor Tadeusz Kowalski, który jest nowym członkiem KRRiT, również w rozmowie z Wirtualnymi Mediami wspomniał, że przewodniczący KRRiT wykonał uchwałę Rady, ale jest to postępowanie poprzedniej KRRiT, która podjęła uchwałę w tej sprawie, a urząd po prostu kontynuuje swoją działalność.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: