KRRiT ukarała nadawców telewizyjnych za emisję "Magii nagości" i filmu "Z księżyca spadłeś?"

Jak podają Wirtualne Media, nowy przewodniczący KRRiT Maciej Świrski ukarał nadawców kanałów Polsat Film i Zoom TV. Pierwsza kara dotyczy emisji komedii science-fiction "Z księżyca spadłeś?", a druga za program "Magia nagości" produkcji brytyjskiej.

W ostatni piątek KRRiT poinformowała, że przewodniczący Maciej Świrski ukarał Kino Polska TV, czyli nadawcę stacji Zoom TV grzywną w wysokości 40 tysięcy złotych za emisję 22 listopada 2021r. o godzinie 23:03 programu "Magia nagości". Nałożono również karę 25 tysięcy złotych na Telewizję Polsat za emisję 20 listopada 2021r. o godzinie 13:25  filmu "Z księżyca spadłeś?", który został wyemitowany zbyt wcześnie i ze złym oznaczeniem wiekowym. 

Więcej ciekawych informacji ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Great September, czyli kilkanaście scen, ponad sto zespołów oraz spotkania przedstawicieli kultury i biznesu

Kara od KRRiT dla nadawców Zoom TV i Polsat Film

Program "Magia nagości" to randkowe show, w którym mężczyźni i kobiety wybierają osobę, z którą pójdą na randkę poprzez ocenianie ich wyglądu. Uczestnicy stoją nago w kolorowych kabinach i w kolejnych rundach są stopniowo odkrywane ich poszczególne części ciała. Nadawca Zoom TV został ukarany za za naruszenie artykułu 18, ustęp 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Kara wymierzona przez Radę dotyczy brytyjskiej edycji programu, którą od 2016 roku emituje Channel 4. Czwarty sezon polskiej wersji może dopiero powstać, bo stacja jest zadowolona z wyników dotychczasowych trzech edycji. Wspomniany przez KRRiT artykuł dotyczy wymogów wobec przekazów medialnych. 

Część filmów będzie niedostępnaNetflix uruchomił tańszą wersję z reklamami. Część filmów będzie zablokowana

Natomiast produkcja "Z księżyca spadłeś?" wyemitowana przez Polsat Film, to komedia science-fiction, która opowiada o planecie zamieszkałej przez rozwiniętą cywilizację samych mężczyzn. W wyniku ewolucji ich organy płciowe skurczyły się i zniknęły, ponieważ rozmnażali się przez klonowanie. Jeden z przywódców planety wysyła na Ziemię swojego agenta. Nadawca Polsat Film został ukarany za naruszenie art. 18 ust. 5b pkt 1 urt oraz § 5 ust. 3.

Wspomniany przez regulatora przepis dotyczy kwalifikowania treści, które mogą uderzać w „fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich". W serwisie streamingowym Polsat Box Go ten film zakwalifikowano jako dozwolony od 16 roku życia. Takowe produkcje można emitować w telewizji od godz. 20. Rzecznik prasowy Telewizji Polsat Tomasz Matwiejczuk w rozmowie z portalem Wirtualne Media wspominał, że nadawca planuje się od decyzji odwołać.

Profesor Tadeusz Kowalski, który jest nowym członkiem KRRiT, również w rozmowie z Wirtualnymi Mediami wspomniał, że przewodniczący KRRiT wykonał uchwałę Rady, ale jest to postępowanie poprzedniej KRRiT, która podjęła uchwałę w tej sprawie, a urząd po prostu kontynuuje swoją działalność.

Liam Hemsworth podczas MET Gala 2019Liam Hemsworth mógł zostać "Wiedźminem" wcześniej. Był faworytem na castingu

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: