Marlena Milwiw. "Świat według Kiepskich" to jedna z jej ról, jest babcią Barona

Urodzona we Lwowie Marlena Milwiw "Świat według Kiepskich", serial, który 16 listopada przeszedł do historii, może wpisać do swojej filmografii. Grała też wiele wspaniałych ról w teatrze, występowała na dużym ekranie. Zarówno jej syn jak i wnuki też poszli w stronę kultury, choć zajmują się muzyką.

Marlena Milwiw urodziła się w 1931 roku we Lwowie, jeszcze przed ukończeniem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1955 roku zadebiutowała na scenie. W Teatrze Nowej Warszawy zagrała Ruth w dramacie "Niemcy" Leona Kruczkowskiego. Przez cały czas aktywności zawodowej jej głównym zajęciem był teatr, ale pojawiała się również na dużym ekranie oraz w produkcjach telewizyjnych. 

Maciej Czaczyk w 'Must Be The Music'Wygrał talent show i został księdzem. "Szatan boi się księży, nie celebrytów"

Marlena Milwiw - "Świat według Kiepskich" to tylko jeden z seriali w jej karierze

Później była związana z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Teatrem Rozmaitości oraz Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Wykładała także w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jej debiutem filmowym był natomiast "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Hasa z 1962 roku.

W 1999 roku wystąpiła jako baba w "Świecie według Kiepskich". Ta produkcja Polsatu po prawie 23 latach pożegnała się z widzami 16 listopada 2022 roku. Milwiw była jedną z aktorek, które pojawiły się w pierwszych odcinkach. W jakich jeszcze serialach grała Marlena Milwiw? "Świat według KIepskich" to tylko jeden z nich. Można ją było zobaczyć w niewielkich rolach np. w "Pierwszej miłości", "Warto kochać", a usłyszeć w animowanym serialu dla dorosłych "1000 złych uczynków".

Smutna wiadomość dla fanów "Rancza". Znany budynek został zburzony

Aktorka została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (w 1978 roku) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988). W 2007 wyróżniono ją Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zobacz wideo Opisał historię Kopciuszka z Rudy Śląskiej

Milwiw była żoną lwowskiego pisarza, doktora i oficera Adama Barona. Jest matką saksofonisty jazzowego Piotra Barona, a także babką muzyków: Aleksandra Milwiw-Barona (Afromental) oraz Adama Milwiw-Barona (m.in. Pink Freud). Aleksander, znany też z jurorowania w "The Voice of Poland" w rozmowie z "Galą" opowiadał o babci:

Moja babcia pochodzi ze Lwowa, jest aktorką i ostatnim potomkiem rodziny Milwiw. Dlatego postanowiła zachować to nazwisko, kiedy wyszła za mąż za dziadka. Potem ten zwyczaj kontynuowaliśmy w męskiej linii. Wszyscy nazywamy się Milwiw-Baron. Przy okazji, Baron to moje nazwisko, a nie jakaś pretensjonalna ksywa.

91-letnia aktorka mieszka w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Więcej o: