6 grudnia ruszy kanał Alfa TVP dla młodych. Internauci: Młodzież nie ogląda szamba

Telewizja Polska planowała wprowadzić kanał dedykowany młodzieży od kilku lat. Ostatnia nazwa projektu, TVP Teen została zmieniona na Alfa TVP w nawiązaniu do pokolenia urodzonego po 2010 roku, któremu dedykowana jest oferta. Dokładna ramówka nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że znajdą się w niej treści prozdrowotne, zachęcające do rozwoju pasji i nowe wykupione formaty.

Jak podaje nieoficjalnie portal Wirtualne Media, stacja TVP planuje uruchomić nowy kanał dla młodzieży. W czasie długotrwałych prac nad projektem postanowiono zmienić jego nazwę. Ostatecznie jako Alfa TVP ma ruszyć w Mikołajki, 6 grudnia.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kanał dla młodzieży planowano wprowadzić od kilku lat

Kanał uwzględniono w projekcie zmienionej karty powinności spółki na lata 2020-2024. O wprowadzenie do niej młodzieżowego kanału pod inną nazwą - TVP Teen wnioskowano do KRRiT już w lipcu 2021 roku, jednak po dwóch miesiącach wniosek wycofano. Po tej decyzji projekt nie znalazł się na liście planowanych kanałów. Pomysł powrócił pod koniec września tego roku, a na początku listopada Pressserwis ustalił, że  kanał nie będzie nadawany pod szyldem TVP Teen, lecz Alfa TVP. Autorzy pomysłu tłumaczą, że pokoleniem Alfa określa się osoby urodzone po 2010 roku, czyli cyfrowych tubylców, którzy nie znają świata bez internetu. Oferta kanału jest kierowana do widzów w przedziale wiekowym od 10 do 16 lat. TVP nie odpowiedziało jednak na pytanie o powody zmiany nazwy. Oprawa wizualna ma zostać utrzymana w kolorach niebieskim i żółtym, a logo będzie bazować na greckiej literze.

Wymieniona grupa wiekowa nie ma powszechnego dostępu do dedykowanego dla niej programu poza telewizją płatną, co dotyka najbardziej osoby z mniej zamożnych rodzin.

– uzasadniały swój pomysł władze TVP. Nadawca ma już w swojej ofercie najpopularniejszy kanał dla młodszych odbiorców, TVP ABC. Alfa TVP ma jednak trafić do nieco starszych widzów. Za stację będzie odpowiadać szefowa kanału dziecięcego TVP ABC i żona Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego konserwatywnego tygodnika "Sieci" Justyna Karnowska. 

Stanisława Ryster prowadzi 'Wielką Grę' Prowadzącą "Wielką Grę" TVP zwolniło za plecami. Znów krytykuje stację

Internet czy telewizja? Telewizja internetowa

Kanał miał wystartować na przełomie 2022 i 2023 roku. Według nieoficjalnych doniesień Wirtualnych Mediów nadawanie rozpocznie się jednak już w przyszłym miesiącu, 6 grudnia. Dokładna ramówka stacji nie jest jeszcze znana, ale emitowane mają być programy poświęcone pasjom młodych ludzi, a także wspierające profilaktykę zdrowotną. Znajdą się w niej również formaty znane już z biblioteki programowej TVP. Za czasów TVP Teen planowano również emisję filmów, seriali animowanych i seriali fabularnych. Internauci komentujący nowy pomysł są zdania, że jest on nietrafiony, bo dzisiejsza młodzież coraz rzadziej ogląda telewizję, a jej miejsce zajął internet. Planowane jest jednak uruchomienie powiązanego z Alfa TVP serwisu internetowego dedykowanego młodzieży. Sam kanał ma nadawać właśnie jako telewizja internetowa. Na ten moment portalowi Wirtualne Media udało się ustalić, że na obecnym etapie nie trafi do ofert operatorów płatnej telewizji ani naziemnej telewizji cyfrowej.

Internauci są sceptycznie nastawieni do projektu

TVP już wcześniej chciało zainteresować swoją ofertą młodszego odbiorcę. W październiku działalność rozpoczął portal SwipeTo prezentujący popkulturowe treści. Z projektem związany jest m.in. syn Zbigniewa Hołdysa i dziennikarz muzyczny, Tytus Hołdys, piosenkarka Marie czy raper Eldo. Nadawca umieszcza też treści na TikToku pod nazwą @badzmyrazem.tvp. Poprzez tę platformę do młodych próbowali też dotrzeć twórcy profilu Okiem Młodych, nastolatkowie wspierający Prawo i Sprawiedliwość, którzy mieli powiązania ze stacją informacyjną TVP Info. Żaden z tych projektów nie odniósł jednak planowanego sukcesu. Czy z Alfa TVP będzie inaczej? Prognozy komentujących są raczej pesymistyczne.

Nie wiem jakim cudem chcą ściągnąć młodego widza. Tą grupę docelową już dawno smartfony przejęły.
Młodzież nie ogląda szamba.
Proponuję rozpocząć od mszy dla młodzieży, potem Lednica, "Ziarno", jakiś "patriotyczny" teleturniej, potem kilka znakomitych produkcji - Zenek, "Smoleńsk" i ramówka gotowa.
No ciekawe jaka będzie widownia. W internecie jest mocna konkurencja. Czekam na wyniki.
Ale młodzież nie ogląda telewizji, młodzież jest w internecie, więc nie wróżę temu przedsięwzięciu powodzenia.

- piszą internauci.

Elżbieta Romanowska Koniec "Rancza" na Netfliksie. Nadchodzą zmiany w ofercie serwisu

W 2023 roku kanał ma kosztować Telewizję Polską 15 mln złotych, a w 2024 roku 20 mln złotych.

Więcej o: