Netflix. Oskarżeni o plagiat twórcy serialu "1899" komentują: Nie znamy tej artystki ani jej prac

"1899" to nowy serial Netfliksa z międzynarodową obsadą, który stworzyli odpowiedzialni za sukces "Dark" Baran Bo Odar i Jantje Friese. Tytuł cieszy się ogromną popularnością, jednak twórcy muszą się zmierzyć z oskarżeniami o plagiat. Autorka brazylijskiego komiksu uważa, że ukradli jej pomysł, a oni podkreślają, że nie mieli pojęcia o istnieniu jej pracy i nigdy nie dopuściliby się kradzieży cudzego pomysłu.

Wokół serialu "1899" zrobiło się głośno. Nie tylko dlatego, że serial od razu niemal po premierze trafił na pierwsze miejsce najczęściej oglądanych tytułów na Netfliksie aż w 55 krajach całego świata i do pierwszej dziesiątki w 89 państwach. Twórcy produkcji Baran Bo Odar i Jantje Friese ze zdziwieniem dowiedzieli się, że oskarżono ich o plagiat.

Zobacz wideo "1899" - nowy serial twórców "Dark" już ze zwiastunem. W jednej z ról - Maciej Musiał!

Twórcy "1899" oskarżeni o plagiat

Brazylijska autorka Mary Cagnin uważa, że serial "1899" kopiuje jej krótki komiks "Black Silence" z 2016 roku, o czym napisała w głośnej już serii postów na Twitterze. Podkreśla, że jest "w szoku", bo fabuła serialu jest jej zdaniem "identyczna" z jej pracą. "To wszystko tam jest: Czarna Piramida, zgony na statku/kosmicznym promie, międzynarodowa załoga. Pozornie dziwne i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Pojawiające się w oczach tajemnicze symbole" - relacjonuje w swoich wpisach.

Potem dodaje: "Wypisane kody, nawołujące ich głosy, subtelne detale fabuły, takie jak osobiste dramaty bohaterów i ich tajemnicze zgony".

Autorka uważa, że sposobność do plagiatu nadarzyła się w 2017 roku, kiedy o jej komiksie usłyszał ktoś podczas targów książek w Gothenburgu, gdzie streszczała swoją pracę podczas paneli dyskusyjnych, spotykała się z licznymi wydawcami, a także rozdawała angielskie tłumaczenie swojej pracy.

Słowem wstępu przypomnijmy, że fabuła "1899" skupia się na tajemniczych losach pasażerów transatlantyckiego statku z imigrantami, który płynie z Europy do Nowego Jorku. To osoby pochodzące z różnych środowisk o odmiennych narodowościach, ale łączy je nadzieja, że w nowym stuleciu na nowym kontynencie los okaże się dla nich łaskawszy. W trakcie rejsu niespodziewanie natykają się na drugi statek, który - jak się okazuje - od miesięcy uważano za zaginiony. W tym momencie zaczynają się dziać tajemnicze i przerażające rzeczy. Warto też odnotować, że w obsadzie znalazł się również Maciej Musiał, który wypowiada kwestie w języku polskim.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Streszczenie komiksu "Black Silence" mówi, że jego akcja rozgrywa się w dystopijnej przyszłości - Ziemi grozi zagłada. Grupa astronautów wyrusza na misję, by odnaleźć planetę, która może być jedyną szansą na ratunek dla ludzkości. "Lucas jest docenianym naukowcem, ale właśnie mierzy się z kryzysem, a jego kariera stoi pod znakiem zapytania. Podczas misji poznaje Nee, żołnierkę o specyficznej reputacji - ta robi mu trudną do odmówienia propozycję. Lucas jeszcze nie wie, że misja zmieni wszystko, co niegdyś uważał za prawdziwe" - brzmi fragment, który ma być niebezpiecznie podobny do fabuły serialu Netfliksa.

Twórcy "1899" odpowiadają na zarzuty o plagiat

Baran Bo Odar odniósł się do kłopotliwej sprawy za pomocą mediów społecznościowych. Przytoczył fragment wypowiedzi jednego z przedstawicieli Netfliksa: "Chciałem nie komentować, ale widzę, że twórcy dostają tyle krzywdzących wiadomości, co w zasadzie przymusza ich do publicznej wypowiedzi - to poszło za daleko. To dwójka niezwykle utalentowanych osób, które wykonują ogromną pracę, tworząc własne ORYGINALNE historie. Jestem bardzo zdenerwowany i smutny, kiedy widzę, jak wiele osób dołączyło do publicznej nagonki bez sprawdzania, o czym mówią. '1899' to wyjątkowy projekt, nad którym pracowali przez wiele lat i nie ma nic wspólnego z komiksem. Jeśli ktoś obejrzałby serial i przeczytał komiks, to by wiedział i nie prowadzilibyśmy tych rozmów. Zawsze będę ich bronić, bo wiem, że to, co tworzą, zawsze jest czymś wyjątkowym".

 

Od siebie Odar dodał:

Nie znamy tej artystki ani jej prac i komiksów. Nigdy byśmy nie kradli od innego artysty, bo sami czujemy się artystami. Odezwaliśmy się do niej, więc mam nadzieję, że wycofa swoje oskarżenia. Internet stał się dziwnym miejscem. Proszę - więcej miłości zamiast nienawiści!

Zaznajomieni z serialem "Dark" widzowie wskazują także, że w "1899" widać bardzo dużo podobieństw do pierwszego, nader popularnego serialu i wyraźnie czuć autorskie podejście tych twórców. Jantje Friese w wywiadzie z "The Hollywood Reporter" tłumaczyła, skąd się wziął pomysł na nową serię. Kilka lat temu pracowali nad innym projektem i robili research. W trakcie tych poszukiwań natknęli się na fotografię, która ich wyjątkowo zainspirowała.

To było zdjęcie "mężczyzny w białej koszuli pokrytej krwią, z młotkiem w ręku i naprawdę dziwnym wyrazem twarzy. Stał na czymś, co wyglądało, jak stara łódź". Dodała, że to zdjęcie ich tak zaintrygowało, że od razu zaczęli zadawać sobie mnóstwo pytań: "Co zrobił tym młotkiem? Skąd pochodzi? Gdzie zmiesza? O co tu w ogóle chodzi? Od razu niemal przyszła mi do głowy myślę, że to może być migrant na statku. Ale co się stało na tym statku? To było najważniejsze pytanie. W tym samym czasie zaczął się w Europie [około 2015-16 roku] kryzys migracyjny i sytuacja była bardzo niestabilna. Mieliśmy poczucie, że zjednoczona Europa powoli się rozpada na kawałki. Przebijało się mnóstwo prawicowych idei, doszło do Brexitu. I to włączyliśmy do naszej historii".

 

Zaznaczyła także: "Pomyśleliśmy, że chcemy przyjrzeć się Europie, wsadzić ją na statek, w zamkniętą przestrzeń otoczoną oceanem - to miejsce, z którego nie da się uciec. Wyszedł nam z tego trochę laboratoryjny eksperyment. Jak ludzie radzą sobie z sytuacjami, kiedy nie są w stanie rozmawiać w tym samym języku? Co się stanie, kiedy ludzie z tak różnym kulturowym zapleczem znajdą się w takim miejscu? To napędziło cały proces twórczy. Potem, zupełnie jak w przypadku 'Dark', umieściliśmy w centrum fabuły ważny temat filozoficzny: percepcję i rzeczywistość".

Więcej o: