Polsat wprowadzi program śniadaniowy? Zieliński: "Na stałą widownię trzeba popracować"

Duopol "Pytania na śniadanie" i "Dzień Dobry TVN" w kwestii wiodących programów śniadaniowych może zostać przełamany przez nowy projekt Polsatu. Stacja planuje wprowadzić własny program tego formatu. Ma przy nim pracować Luiza Zając, producentka wykonawcza porannej propozycji TVN, choć nie ma jeszcze oficjalnego oświadczenia stacji w tej sprawie.

W ostatnich dniach media przekazały informację, że "Dzień Dobry TVN" nie zostanie wyemitowany 26 i 27 listopada z powodu transmisji konkursów Pucharu Świata w Ruce. W tych dniach jedyną konkurencją dla programu będzie inny program śniadaniowy, "Pytanie na Śniadanie". Wkrótce na tym polu pojawi się kolejny gracz. Swój projekt przedstawiła stacja Polsat.

Podobne pomysły Polsatu

Polsat emituje już od 6:00 do 8:40 poranne pasmo na kanale informacyjnym, "Nowy dzień z Polsat News", w którym pojawiają się gwiazdy stacji. Nowy program to jednak inny projekt, choć również nie jest to nowość. W latach 90. nadawano "Poranek z Polsatem", konkurujący z programem "Kawa czy Herbata?" emitowanym w TVP1. Pod tą nazwą wprowadzono także w ostatnich latach cykl "Poranek z Polsatem Sport". W 2018 roku planowano z kolei uruchomienie porannego pasma na kanale Polsat Rodzina. Nowy program śniadaniowy stacji, którego nazwa nie jest jeszcze znana, nie będzie nadawany codziennie, jak w przypadku produkcji TVP2 i TVN, lecz w weekendy, podobnie jak "Dzień Dobry Wakacje".

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsacie zajmą się tym, czym w TVN?

Portalowi Wirtualne Media udało się nieoficjalnie ustalić, że nad projektem pracować będzie Luiza Zając, była producentka wykonawcza "Dzień Dobry TVN". Z firmą była związana od 2009 roku do sierpnia 2022, gdy TVN Warner Bros. Discovery zadecydowało o zakończeniu współpracy z nią i z Ewą Baj, główną producentką programu śniadaniowego. Zając odmówiła jednak udzielenia odpowiedzi na pytania o nowy projekt Polsatu.

Jeżeli wprowadzamy jakieś nowości programowe, to zawsze o tym informujemy. Jeśli będziemy mieli do przekazania jakieś konkretne informacje na temat naszych nowości, to na pewno was o tym powiadomimy.

- przekazał Wirtualnym Mediom rzecznik prasowy stacji, Tomasz Matwiejczuk.

Miszczak a nowy pomysł stacji

Spekuluje się, że za poranny projekt Polsatu może też odpowiadać Edward Miszczak, który 7 czerwca odszedł z zarządu TVN, a nowym szefem stacji stanie się 16 stycznia 2023 roku. W Polsacie będzie chciał "przyciągać nowoczesnych i progresywnych widzów".

Byłoby niedobrze, gdyby Edward Miszczak zaczynał jedynie od programu śniadaniowego. Myślę, że to będzie jakiś większy pejzaż programowy. Trzeba pamiętać, że średnia oglądalność „Pytania na śniadanie" TVP2 to około 430 tys., „Dzień dobry TVN" ponad 390 tys. Polsat, który chciałby nadawać telewizję śniadaniową osiąga o tej porze 200 tys. widzów. To widownia trudna do zdobycia w godzinach rannych czy przedpołudniowych. Na stałą widownię trzeba trochę popracować.

- skomentował były dyrektor TVP1 Sławomir Zieliński.

Program śniadaniowy Polsatu ma szansę stać się silną konkurencją dla alternatywy TVN, która od dłuższego czasu doświadcza trudności. Ograniczono strukturę redakcji i liczbę producentów "Dzień Dobry TVN", z programu odeszła reporterka Anna Wendzikowska oskarżająca stację o mobbing, a nowi prowadzący, m.in Małgorzata Rozenek, byli krytykowani przez widzów. Obecnie liderem wśród śniadaniówek jest "Pytanie na Śniadanie", przyciągające przed ekrany 396 tysięcy osób, a zdaniem Sławomira Zielińskiego średnia oglądalności może sięgać nawet 430 tysięcy telewidzów.

Więcej o: