Programy randkowe cieszą się największą popularnością wśród singli. Dlaczego? Wyniki badań zaskakują

Programy randkowe od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Widzowie chętnie śledzą miłosne perypetie uczestników telewizyjnych show. Co wyciągają z tego dla siebie? Wyniki najnowszych badań zaskakują.

"Love Island. Wyspa miłości", "Hotel Paradise", "Ślub od pierwszego wejrzenia" czy "Rolnik szuka żony" to zaledwie kilka programów, które od lat biją rekordy oglądalności. Co odpowiada za ich fenomen wśród singli?

Telewizyjne programy randkowe to fenomen wśród widzów. Przeprowadzono badanie, by ustalić dlaczego

Zdaniem psychologów popularność programów randkowych wynika z wielu złożonych aspektów i zależy od indywidualnych potrzeb widza. — Polska publiczność uwielbia oglądać programy randkowe, wręcz ich pożądając. W telewizji jest ich tak dużo, że widzowie mogą nawet wybrać format show, który chcą śledzić. (…) Na to zjawisko z pewnością ma wpływ fakt, że uwielbiamy podglądać i oceniać życie innych ludzi. Widzowie często czerpią z nich inspiracje, przeglądając się jak w lustrze w sylwetkach uczestników. Identyfikują się z bohaterami, przeżywają wraz z nimi ich trudności i radości. Niejednokrotnie znajdują rozwiązanie lub podpowiedź dotyczącą ich własnych relacji czy randek. Te programy pełnią z jednej strony funkcję edukacyjną, z drugiej - są przyjemną odskocznią od codzienności — powiedziała w "Dzień Dobry TVN" psycholog, Magdalena Chorzewska.

Aplikacja randkowa Badoo we współpracy z agencją SW Research przeprowadziły badanie, którego celem było ustalenie przyczyn popularności programów randkowych. Badanie przeprowadzono w listopadzie 2022 roku za pomocą wywiadów online. W eksperymencie wzięło udział 1064 aktywnie randkujących singli z Polski, deklarujących oglądanie programów randkowych.

Jakie są wyniki badań? Rezultaty zaskakują

Według wyników badań dla 40% singli programy randkowe stanowią źródło inspiracji w relacjach miłosnych. Aż 1/3 respondentów szuka w nich motywacji do wprowadzenia zmian w życiu, a dzięki obserwacji losów uczestników show są w stanie określić, czego sami oczekują od życia i potencjalnego partnera. Z kolei 1/4 badanych ujawnia, że oglądają programy randkowe z uwagi na uczestników, z którymi się utożsamiają.

Zobacz wideo "Ślub od pierwszego wejrzenia". Wydawało się, że te pary przetrwają

Co ciekawe 1 na 3 badanych ogląda takie programy randkowe, dzięki którym może śledzić życie innych, które jest na dużo wyższym poziomie niż jego własne. Aż 49%, czyli niemal połowa uczestników badania, ogląda show ze względu na romantyczne historie pomiędzy uczestnikami. Pokaźna grupa 27% osób deklaruje, że oglądają tego typu reality show, by śledzić konflikty i problemy randkujących par.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: