Kirstie Alley zagrała w "Północ-Południe" z mężem. To nie był jedyny związek na planie

Virgilia Hazard - odważna abolicjonistka z miniserialu "Północ-Południe" - to jedna z postaci, dzięki którym Kirstie Alley była popularna m.in. w Polsce. Dzięki tej imponującej produkcji sławę zyskał także Patrick Swayze. W obsadzie nie zabrakło też gwiazd (m.in. Elizabeth Taylor) oraz romansów.

Orry Main (Patrick Swayze) i George Hazard (James Read) zaprzyjaźniają się podczas nauki w Akademii Wojskowej West Point. Gdy w 1861 roku wybucha wojna secesyjna, mężczyźni stają po przeciwnych stronach. To w ogromnym skrócie fabuła serialu "Północ-Południe", który jest luźną ekranizacją trylogii Johna Jakesa ("Północ i Południe", "Miłość i wojna" oraz "Piekło i niebo"). Pierwszy tom ukazał się w 1982 roku. Już trzy lata później premierę miał telewizyjny miniserial, który został okrzyknięty jednym z najlepszych tytułów tego gatunku w historii.

Dwa lata na planie zaowocowały kilkoma małżeństwami

Realizacja pierwszych dwóch części zajęła dwa lata i był to w tamtym czasie najdroższy serial w historii. Na co poszły te pieniądze? M.in. na realizację zdjęć w przepięknych wnętrzach, sceny walk toczonych podczas wojny secesyjnej oraz bajeczne kostiumy (każda z głównych aktorek miała mieć po ok. 30 sukni). Kostiumografowie stworzyli na potrzeby filmowców ok. 8,7 tys. strojów, w tym ok. 3,3 tys. damskich. Chodziły w nich także takie gwiazdy jak Elizabeth Taylor, która zagrała właścicielkę domu publicznego, David Carradine w roli sadystycznego plantatora Justina LaMorre'a, legenda musicali Gene Kelly w roli senatora Charlesa Edwardsa czy Olivia de Havilland ("Przeminęło z wiatrem") jako pani Neal.

I choć nie sposób wymienić wszystkie wielkie nazwiska, które pojawiły się w obsadzie, na pewno warto wspomnieć jeszcze choćby: Roberta Mitchuma, Johnny'ego Casha, Morgan Fairchild czy Lindę Evans, późniejsza Krystle z "Dynastii".

Zobacz wideo "Dynastia", czyli serial seriali, w którym miało być wszystko na bogato [Popkultura Extra]

Kirstie Alley mówiła, że ona i Patrick Swayze zakochali się podczas kręcenia tego serialu

"Północ-Południe" to historia przyjaźni ludzi wychowanych w zupełnie innych rodzinach, inaczej patrzących na politykę, a jednak silnie związanych ze sobą przyjaźnią. Pierwsza część serialu pokazuje relację Orry'ego - na jego rodzinnej plantacji są czarni niewolnicy - i George'a, którego rodzina ma fabrykę stali na północy kraju - przed wybuchem wojny secesyjnej. Przyjaciele walczą w wojnie amerykańsko-meksykańskiej. Później wybucha wojna secesyjna. To także historia abolicjonizmu - tu jednym z ważnych postaci jest siostra George'a Virgilia, w którą wcieliła się Kirstie Alley, która bezkompromisowo stoi za równością. Ponieważ rodzina Mainów ma niewolników, przy pierwszym spotkaniu daje odczuć Orry'emu, co o nim myśli.

Kirstie Alley, która zmarła 5 grudnia 2022 roku, w jednym z wywiadów wiele lat po zakończeniu realizacji "Północ-Południe" twierdziła, że poza planem łączyły ją z aktorem zupełnie inne relacje. Wywołała oburzenie wielu fanów Swayze'ego, mówiąc o ich rzekomym zakochaniu podczas pracy przy produkcji. Twierdziła, że nigdy nie spali ze sobą, ale ona poważnie rozważała nawet rozstanie z mężem dla serialowego Orry'ego. W dodatku twierdziła, że ulubieniec publiczności na ekranie prezentował się świetnie, ale między ujęciami często był pijany.

W tym czasie Swayze już od dekady był mężem Lisy Niemi. Para była małżeństwem do śmierci aktora w 2009 roku. Alley natomiast w 1983 roku poślubiła aktora Parkera Stevensona (jej pierwszym mężem był kolega ze studiów, ślub wzięli w 1970 roku, rozwiedli się siedem lat później). Stevenson w "Północ-Południe" zagrał Billy'ego Hazard w drugiej części produkcji. Alley i Stevenson byli razem do 1997 roku, wcześniej adoptowali dwójkę dzieci: urodzonego w 1992 roku Williama True i dwa lata młodszą Lillie Price.

Kirstie Alley i Parker StevensonKirstie Alley i Parker Stevenson Ralph Dominguez/MediaPunch / 5Ralph Dominguez/MediaPunch/Associated Press/East News

Było aż kilka małżeństwa z planu "Północ-Południe"

Jeszcze zanim Orry trafia do West Point, na stacji poznaje kreolkę Madeline Fabray. Wcieliła się w nią zjawiskowa Lesley-Anne Down, która również zakochała się na planie miniserialu. Ona i operator Don E. Fauntleroy wzięli ślub w 1986 roku, wcześniej rozwodząc się odpowiednio z drugim mężem i żoną. Były to głośne medialnie i obciążające finansowo rozstania, które miały znaczący wpływ na karierę Down i Fauntleroya. W 1998 roku parze urodził się syn.

Od 35 lat razem są również serialowi George Hazard i jego ukochana Konstancja. James Read i Wendy Kilbourne pobrali się w 1988 roku (dla niego było to drugie małżeństwo, wcześniej pięć lat był mężem Lory Lee). On nadal jest aktorem (można było go oglądać np. w serialu "Czarodziejki"), ona w pewnym momencie pożegnała się z showbiznesem. Dzisiaj Kilbourne jest prawniczką. Założyła także The Children's Project of Santa Barbara, szkołę z internatem dla dzieci w rodzinach zastępczych. Para ma urodzonego w 1990 roku syna Jacksona i córkę Sydney (urodzoną w 1995 roku). W 1994 roku Kilbourne publicznie opowiedziała także o tym, że spodziewali się jeszcze jednej córki Willi, niestety, dziecko nie przeżyło porodu.

Na okładce 'TV Guide' z listopada 1985 roku od lewej: Patrick Swayze, Wendy Kilbourne, James Read, Lesley-Anne DownNa okładce 'TV Guide' z listopada 1985 roku od lewej: Patrick Swayze, Wendy Kilbourne, James Read, Lesley-Anne Down TV Guide/Courtesy Everett Collection

Także Jonathan Frakes, serialowy komandor William Riker ze "Star Treka", który w "Północ-południe" grał starszego brata George'a - Stanleya, znalazł na planie partnerkę. Z Genie Francis pracowali wcześniej przy operze mydlanej "Bare Essence", ale ich uczucie rozwinęło się właśnie podczas kręcenia sagi o Maine'ach i Hazardach. Ona wcieliła się tu w Brett Main Hazard, czyli młodszą siostrę Orry'ego, która później wychodzi za Billy'ego Hazarda. Zaczęli się spotykać w 1985 roku, zaręczyli rok później. 28 maja 1988 roku pobrali się, mają dwójkę dzieci: Jamesona Ivorego urodzonego w 1994 roku i Elizabeth Frances trzy lata młodszą od brata. 

Terri Garber, czyli podstępna siostra Orry'ego Ashton, podczas prac nad serialem poznała z kolei scenarzystę Chrisa Hagera. W 1986 roku urodziła się im córka Molly, która dzisiaj jest aktorką i piosenkarką. Niestety, to małżeństwo skończyło się rozwodem w 1989 roku.

 

Nie wszystkie gwiazdy pierwszych dwóch części, wysoko ocenianych przez recenzentów i widzów, wróciły w trzeciej odsłonie z 1994 roku. Zabrakło m.in. Patricka Swayze'ego, którego postać pojawiła się jedynie w retrospekcjach. To, podobnie jak dużo mniejszy budżet, sprawiły, że ostatnia część telewizyjnej sagi nie odniosła takiego sukcesu jak dwie pierwsze części.

Więcej o: