Peter Jackson zemścił się na producencie za "Władcę pierścieni". Jego twarz przerobił na orka

10 grudnia 2001 roku odbyła się światowa premiera filmu "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia". Produkcja niemal od razu zapewniła Peterowi Jacksonowi miano jednego z najbardziej wziętych twórców filmowych, ale naprawdę niewiele brakowało, żeby jego słynna filmowa trylogia trylogią nie była, albo nie powstała wcale. Więcej o tym, z czym Jackson musiał się uporać, rozmawiamy w najnowszym odcinku "POPKultury".

Producent na stworzenie tylko tej jednej części wyłożył ponad 90 mln dolarów, a ryzykowna, jak się wydawać wówczas mogło inwestycja, opłaciła mu się doskonale. Produkcja zarobiła na całym świecie 897 mln dolarów, a do tego dostała 13 nominacji do Oscarów. Z rozdania nagród twórcy wrócili z czterema statuetkami, a tak naprawdę dopiero się rozkręcali. Cała trylogia bowiem łącznie zdobyła aż 17 statuetek. Rekord padł po premierze ostatniej części: "Powrót króla" wygrał wtedy statuetki w każdej z 11 kategorii, w których był nominowany. Nim jednak do tego doszło, Peter Jackson musiał się jednak sporo namęczyć. Cały odcinek można obejrzeć tutaj: 

Zobacz wideo A gdyby cała trylogia Tolkiena była jednym filmem?

Premiery tygodnia. Jakie filmy i seriale warto obejrzeć?

W tym tygodniu premierę będzie miał trzeci (i ostatni) sezon rewelacyjnego serialu kryminalnego "Kruk" z Michałem Żurawskim w roli głównej. Najnowsza seria nazywa się "Kruk. Jak tu ciemno", a pierwszy odcinek będzie można zobaczyć 9 grudnia na antenie Canal+ Premium. W Canal+ Online widzowie obejrzą dwa odcinki co tydzień.

"Rozpacz. Trauma po tragicznych wydarzeniach drugiego sezonu. Niepohamowana chęć zemsty. Te uczucia powodują, że komisarz Adam Kruk (Michał Żurawski) odsuwa się od wszystkich, których znał, ponownie rzuca się w wir pracy i z kilkuletnim synem na rękach stara się prowadzić własne śledztwo. W trakcie dochodzenia, do Kruka "przykleja się" bezdomny Mariusz (Cezary Kosiński), który nawiązuje świetny kontakt z Maksem i chętnie zajmuje się chłopcem, dzięki czemu główny bohater może skupić się na prowadzonej sprawie. Równocześnie Justyna (Magdalena Koleśnik) pozbywa się wszystkich dowodów, które mogłyby ją zdekonspirować. Nie pomaga jej w tym jednak powrót Rudego (Tomasz Włosok), który próbuje przejąć nielegalne interesy w Białymstoku" - zapowiada stacja. Nad produkcją ponownie pracował scenarzysta Jakub Korolczuk i reżyser Maciej Pieprzyca z producentami Opus TV, wspierał ich także Adrian Panek.

Użytkownicy Disney+ powinni zwrócić uwagę na film "Patrz, jak kręcą" z Samem Rockwellem i Saoirse Ronan w rolach głównych. Poza nimi zobaczymy także Adriena Brody'ego i Ruth Wilson. "W latach pięćdziesiątych podczas prac nad filmową wersją przebojowej sztuki dochodzi na londyńskim West Endzie do największego zabójstwa w historii – ginie kluczowy członek ekipy. Zmęczony życiem inspektor Stoppard i jego gorliwa nowicjuszka, posterunkowa Stalker, podejmują się prowadzenia sprawy, wkraczając w pełne przepychu i mroczne podziemia teatru. Im bardziej badają tajemnicze zabójstwo, tym bardziej zdają sobie sprawę, że robią to na własne ryzyko" - streszcza dystrybutor.

A miłośnicy nagrodzonego Oscarem Guillermo del Torro będą mogli w tym tygodniu zobaczyć na platformie Netflix jego wersję opowieści o Pinokiu.

W tym tygodniu do kin wchodzi m.in. film "Kobieta na dachu". Za scenariusz i reżyserię odpowiada Anna Jadowska. Sama fabuła brzmi nader intrygująco: Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i... z nożem kuchennym napada na bank. Produkcja zdobyła podczas festiwalu EnergaCamerimage na Konkursie Filmów Polskich Złotą Żabę dla najlepszego filmu, a na festiwalu filmowym w Gdyni grająca główną rolę Dorota Pomykła wygrała Złote Lwy dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki.

Pomysłem na rodzinny seans może być brytyjska produkcja "Wielka ucieczka". Film wyreżyserował Morgan Matthews, a jego akcja osadzona została w 1944 roku. " Trójka rodzeństwa zostaje wysłana do oddalonej od zagrożeń małej miejscowości na prowincji Anglii. Na peronie stacji kolejowej czeka już na nich zaprzyjaźniona rodzina. Z pomocą życzliwych ludzi, dzieci już wkrótce przyzwyczajają się do życia z dala od zgiełku niebezpiecznego miasta. Pewnego dnia, podczas zabawy w chowanego, dzieci spotykają ukrywającego się na stacji kolejowej młodego żołnierza, który mówi im, że ma do wykonania ściśle tajną misję. Na tropie nieznajomego jest Żandarmeria Wojskowa, która próbuje go schwytać za wszelką cenę. Tak oto rozpoczyna się niezwykła i ekscytująca przygoda. Jednak trójka rodzeństwa to za mało, więc do akcji ratowania żołnierza przyłączają się również dzieci z całej okolicy. Młodzi bohaterowie muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby pomóc mu wsiąść do pociągu, który odwiezie go w bezpieczne miejsce" - zapowiada dystrybutor.

Więcej o: