Adam Kruk wraca po raz ostatni, byliśmy na planie serialu. "To sezon o trójkącie uczuć"

Nawet w trakcie jednego z najupalniejszych dni lata w "Kruku" jest mrocznie. Jeden z najciekawszych seriali ostatnich lat wraca z trzecią - ostatnią serią. - To sezon o trójkącie uczuć, zawiedzionych uczuć, namiętności, zemsty - opowiadał na planie reżyser produkcji Maciej Pieprzyca.

30 czerwca 2022 roku, na termometrze jakieś 36 stopni, a ja jadę z Warszawy w okolice Białegostoku, żeby spotkać się z twórcami "Kruka". Kręcą akurat we wnętrzu cerkwi (gdzie niestety nie udało się zajrzeć) i wtedy jeszcze nie zdradzają zbyt wiele szczegółów fabuły, ale mam okazję obserwować interakcję serialowego Adama Kruka (Michał Żurawski) z popem, który z tejże cerkwi wychodzi, a także porozmawiać z kilkoma osobami z ekipy filmowej i jednak spróbować wyciągnąć z nich smaczki dotyczące dwóch poprzednich sezonów i tego, który startuje 9 grudnia. Twórcy serialu "Kruk. Jak tu ciemno" domkną wątki dwóch pierwszych serii, ale opowiedzą też nowe historie, w nowych lokalizacjach. 

Zobacz wideo

Kruk wraca po raz ostatni. "Upłynęły dokładnie dwa tygodnie od tragedii"

- To, gdzie kręciliśmy pierwszy i drugi sezon, to było Podlasie bliżej granicy z Białorusią, obok Cytrynek, Supraśla. Niestety, zaistniała sytuacja [związana z uchodźcami niewpuszczanymi do Polski - red.] zmusiła nas do wybrania zupełnie nowych regionów i nowej przestrzeni filmowej - mówi producentka Agnieszka Nejman. - Pojawią się na przykład Grabarka, rozlewiska Biebrzy... Za każdym razem tam, gdzie wkraczamy w to Podlasie, ono wygląda inaczej, piękniej, za każdym razem można coś nowego odkryć - zauważa autor zdjęć Witold Płóciennik.

Jenna Ortega jako Wednesday Addams w scenie tańca w serialu 'Wednesday' NetflixaFani są oburzeni. Jenna Ortega była na planie "Wednesday" z objawami COVID-19

W tym sezonie jest dwóch reżyserów: pierwsze trzy odcinki wyreżyserował Maciej Pieprzyca, za pozostałe odpowiada Adrian Panek. Historia zaczyna się niemal bezpośrednio po tym, co oglądaliśmy w finale drugiej serii. Maciej Pieprzyca mówił mi:

Upłynęły dokładnie dwa tygodnie od tragedii Kruka, czyli od tego, że zabito mu żonę, i my wskakujemy w tę historię, w tę świeżą jeszcze ranę. Kruk prowadzi swoje prywatne śledztwo, żeby odkryć, kto stoi za zabójstwem jego żony, a jednocześnie jest to sezon oparty na pewnym trójkącie: jest Kruk, jest Justyna i jest Rudy. Dochodzą pewne postacie, ale to są postacie centralne. To sezon o trójkącie uczuć, zawiedzionych uczuć, namiętności, zemsty.
 

Oprócz Żurawskiego oraz znanych już z poprzednich odcinków Tomasza Włosoka czy Magdaleny Koleśnik, w serialu pojawią się nowi aktorzy. Producentka serialu zdradza:

Będą nowe nazwiska. Pojawia się nowy wątek, taki niekontyuacyjny z poprzedniego sezonu, aczkolwiek też ważny dla całej historii. W jednej z głównych ról pojawia się Cezary Kosiński, gra także Kinga Preis. To będą osoby związane z istotną zagadką kryminalną, która może przyjąć nieoczekiwany obrót w całej historii krukowej.

Kruk. Jak tu ciemnoKruk. Jak tu ciemno Robert Pałka

Maciej Pieprzyca: Zagadka, pościgi są na drugim planie. Ważniejsza jest jednak ta warstwa psychologiczna, ten wymiar ludzki, traumy głównego bohatera

Gdy w czerwcu rozmawiałam z twórcami, trzecia seria nie miała jeszcze tytułu. - Zawsze pojawia się w trakcie zdjęć, cała ekipa intensywnie myśli i gdzieś pod koniec zdjęć ten tytuł z reguły nam się zaczyna klarować. A czym będzie różniła się od poprzednich? - Każdy sezon staramy się opowiedzieć inaczej. Pewna baza zostaje, myślę, że to jest taki serial, gdzie zagadka, gdzie pościgi są na drugim planie. Ważniejsza jest jednak ta warstwa psychologiczna, ten wymiar ludzki, traumy głównego bohatera... Te najważniejsze rzeczy zostają, ale staramy się opowiedzieć nie tylko nową historię, ale też na nowo, inaczej - tłumaczy Pieprzyca. - Ten sezon - w odróżnieniu od pierwszego i drugiego - ma inną porę roku, akcja rozgrywa się w lecie i to go odróżnia. Sama aura, temperatura, otoczenie, jest więcej potu, więc skóra wygląda inaczej... mamy ostre słońce, zupełnie inną przyrodę. ale jeśli chodzi o główne założenia, to są podobne. W kolorze, w kompozycji kadru jest też trochę mroku, mimo że to lato nam się bardziej kojarzy z tym, że jest jasno - opowiada z kolei Płóciennik, dodając:

Kamera jest też bardziej nerwowa niż w pierwszym i drugim sezonie. Historia się zmieniła, Kruk jest w innym miejscu. Drugi sezon zakończył się śmiercią Anki, więc trzeci zaczyna się w innej sytuacji. Kruk chce znaleźć zabójców żony, kamera jest bardziej subiektywna, na nim skupiona, jest więcej bliskich planów, mamy dużo więcej ujęć z ręki.

Killer Sally - kadr z serialuZastrzeliła męża. Dokument Netfliksa ujawnia, co naprawdę działo się w jej domu

Z samym Krukiem, czyli Michałem Żurawskim, nie udało się porozmawiać za długo - praca na planie potrafi zapewne wyczerpać, tym bardziej, że Kruk jest obecny praktycznie każdej scenie. Po upalnym dniu spędzonym przed kamerą aktor powiedział jednak, że nie wychodzi z roli w czasie, gdy trwają zdjęcia. Zdradził mi też, jaki los czeka Adama Kruka, ale nie będę widzom psuć przyjemności samodzielnego sprawdzenia. Pierwsze dwa z sześciu odcinków serialu "Kruk. Jak tu ciemno" są dostępne w CANAL+ online od 9 grudnia. 

Więcej o: