Stopklatka musi zapłacić 20 tys. zł grzywny. Powód? Emisja filmu "Psy" Pasikowskiego

Nadawca kanału Stopklatka został ukarany grzywną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Powodem była emisja kultowego filmu sensacyjnego "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Jaki błąd popełniono i ile wynosi kara?

"Psy" to kultowa produkcja Władysława Pasikowskiego, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów różnych pokoleń. Film pojawił się w programie Stopklatki pod koniec marca 2022 roku. Teraz nadawca kanału musi zapłacić KRRiT grzywnę. Jaki błąd popełniono?

Fabuła "Psów" Pasikowskiego. O czym opowiada film?

Fabuła produkcji z 1992 roku skupia się wokół rzeczywistości pokomunistycznej Polski. Głównym bohaterem "Psów" jest były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Franz Maurer (w tej roli Bogusław Linda). Mężczyzna rozpoczyna pracę w policji, jednak początki jego służby nie należą do najłatwiejszych. Maurer bierze udział w akcji, podczas której jego trzej koledzy po fachu zostają śmiertelnie ranni. Postanawia pomścić policjantów i zapowiada zemstę.

 

Stopklatka wyemitowała "Psy". Popełniono poważny błąd

Serwis wirtualnemedia.pl przekazał informację, wedle której przewodniczący KRRiT ukarał grzywną nadawcę Stopklatki. Stacja dopuściła się emisji "Psów" 30 marca 2022 roku. Według regulatora nie emisja jest problemem, a niewłaściwe oznaczenia wiekowe i godzina, o której film pojawił się na antenie. Stopklatka wyemitowała produkcję o godzinie 20 z oznaczeniem wiekowym "od 16 lat". Według przepisów, którymi posługuje się KRRiT, jest to poważne naruszenie, gdyż "Psy" zawierają dużo brutalnych scen przemocy. Takie produkcje dostępne są wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Według regulatora film powinien być emitowany po godzinie 23 z obowiązkowym oznaczeniem "od lat 18". W związku z tym KRRiT uznało działania Stopklatki za naruszające obowiązujące zasady. Na stację nałożono karę grzywny w wysokości 20 tys. zł.

Zobacz wideo Za co kochamy Władysława Pasikowskiego? [Popkultura odc. 36]

Stopklatka jest własnością Kino Polska TV. W rozmowie z serwisem, manager stacji nie odniósł się do zaistniałej sytuacji i odmówił komentowania doniesień. — Nie komentujemy takich rzeczy — powiedział Tomasz Wiaderek. Nie wiadomo jakie kroki podejmie Stopklatka i czy nadawca stacji zdecyduje się odwołać od decyzji KRRiT.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: