Barbie vs "2001: Odyseja kosmiczna". Kosmiczne porównanie filmów robi nieziemskie wrażenie

"Barbie" Grety Gerwig trafi do kin w lipcu przyszłego roku, ale już teraz można obejrzeć zwiastun wyczekiwanej produkcji. Jedna ze scen filmu z Margot Robbie w roli głównej nawiązuje do "2001: Odysei kosmicznej" Kubricka. Internauci postanowili zestawić ze sobą analogiczne kadry. Efekt? To trzeba zobaczyć samemu.

Długo wyczekiwany zwiastun filmu z Margot Robbie jako Barbie i Ryanem Goslingiem w roli Kena zadebiutował w sieci 17 grudnia. Choć produkcja była traktowana dość pobłażliwie i stała się obiektem (w większości pozytywnie nacechowanych) żartów, niedowiarków mógł zdziwić fakt, że trailer nawiązuje do jednego z najbardziej przełomowych filmów w historii kinematografii. Robi to nie tylko w całkiem zręczny, ale też uzasadniony sposób.

Kadr z filmu '365 dni: Ten dzien'Polski film ogłoszony najgorszym filmem roku. "Obraża krytyków z licznych powodów"

Zerwać z tradycją

Lalka od lat jest towarzyszem dziecięcych zabaw. Historia Barbie sięga jednak nie epoki kamienia łupanego, a 1959 roku, gdy twórczyni franczyzy, Ruth Handler, stworzyła lalkę nazwaną imieniem swojej córki, Barbary. To podczas obserwowania jej zachowań doszła do wniosku, że dzieci nie chcą imitować codziennych zajęć rodziców, ale też wcielać się w dorosłych wykonujących różne zawody. Od początku chciała pokazać dziewczynkom, że dedykowane im zabawki nie muszą przygotowywać ich wyłącznie do roli matki czy innych ról społecznych przypisywanych kobietom. Barbie była nie tylko piękna, ale też wyzwolona, miała ciało kobiety, nie dziecka, podejmowała się różnych prac, a towarzysząca marce idea dziś została też rozszerzona choćby o ruch body positivity. Do zamysłu Handler nawiązuje również sam zwiastun filmu Grety Gerwig.

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Powrót do przeszłości i nawiązania do Kubricka

W udostępnionym przez dystrybutorów fragmencie zapowiadającym "Barbie" odtwórczyni głównej roli, Margot Robbie, ma na sobie charakterystyczny kostium kojarzący się z pierwszą lalką wyprodukowaną przez Mattel. Przedstawiona na American Toy Fair w Nowym Jorku szczupła piękność w modnym kostiumie kąpielowym zwiastowała przełom, podobnie, jak w zwiastunie nadchodzącej produkcji. Dziewczynki porzucają dotychczasowe zabawki imitujące niemowlęta zachwycone nowym, które w końcu nadeszło, zwiastując przyszłość inną, niż przewidywały. Przeszłość i przyszłość mieszają się nie bez przyczyny - całość nawiązuje do kultowego już filmu Stanleya Kubricka, "2001: Odyseja kosmiczna". Internauci szybko wyłapali inspirację i zestawili ze sobą sekwencje z obu filmów. Dokładność analogii potrafi zachwycić.

Zobacz wideo Rozmowa z Robertem Małeckim

'Wiedźmin: Rodowód krwi'"Sapkowski to nie Tolkien. Pozwolił nam dopisać rzeczy, których nie opisał"

"Barbie" trafi do kin w lipcu 2023 roku.

Więcej o: