Przeprowadzono badanie o stronniczości polskich mediów. Który serwis informacyjny znalazł się na podium?

Czy polskie serwisy informacyjne są stronnicze? Jak podaje serwis Wirtualne Media, zespół Presskadry postanowił znaleźć odpowiedź na to pytanie. Analizie poddano programy popularnych stacji: TVP, TVN oraz Telewizji Polsat. Rezultaty badania prasoznawczego dały jasny wynik.

Serwis Wirtualne Media podaje, że grupa badawcza Presskadra pochyliła się nad tematem stronniczości najpopularniejszych serwisów informacyjnych w Polsce. Badanie przeprowadzono między 6 a 27 września 2022 roku, a jego wyniki dają smutne wnioski.

Badanie prasoznawcze na temat stronniczości mediów. Rezultaty nie napawają optymizmem

Grupa badawcza Presskadra przeprowadziła badanie prasoznawcze metodą jakościową, skupiając się na sposobie prezentowania 25 osób publicznych. W analizie wzięło udział 12 losowo wybranych wydań najpopularniejszych serwisów informacyjnych w Polsce: "Wiadomości" TVP, "Faktów" TVN oraz "Wydarzeń" Telewizji Polsat.

 

Jak podkreśla medioznawca, prof. Jacek Dąbała, obowiązkiem programów informacyjnych, jak sama nazwa wskazuje, jest jedynie przekazywanie istotnych wiadomości i poddawanie konkretnych wydarzeń bezstronnej krytyce. Niestety wyniki badań wskazują, że żadna z wymienionych stacji nie przestrzega tych zasad.

 
 

Wyniki badania dały jasną odpowiedź. Polskie serwisy informacyjne są stronnicze?

Jak wskazują wyniki przeprowadzonego badania, w poddanych analizie programach informacyjnych z trudem można doszukiwać się bezstronności dziennikarskiej, która powinna być standardem w tego rodzaju serwisach.

Co ciekawe, najmniej stronnicza ze wszystkich trzech przeanalizowanych stacji, jest Telewizja Polsat, zaś skrajne różnice w sposobie prezentowania osób publicznych dostrzeżono w stacjach TVP oraz TVN. 

Świadczą o tym zwłaszcza wyniki analizy jakościowej, które wykazały występowanie tendencji do przeciwstawnego sposobu oceniania i przedstawiania informacji o niektórych osobach publicznych.

— podaje raport Presskadry.

Zobacz wideo "Moja 15-letnia córka nie pozwala, abyśmy oglądali w domu wiadomości..."

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: