Kontrole w domach trwają. Prawie 46 tys. osób może mieć problem. Powód? Niezapłacony abonament RTV

Ponad 46 tys. osób może mieć poważny problem. Powodem są kontrole w domach. Pracownicy Poczty Polskiej sprawdzają, czy odbiornik jest zarejestrowany i czy opłacony został abonament radiowo-telewizyjny. W 2023 roku opłaty wzrosną. Ile wyniosą i kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Nie wszystkie osoby, które posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny, wiedzą, że powinny opłacać abonament RTV. Tych, którzy tego obowiązku nie dopełniają, mogą czekać kary. Poczta Polska przeprowadza bowiem kontrole w domach. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, od 1 stycznia do 30 listopada 2022 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 45 854 tytułów wykonawczych. Ile wynosi opłata RTV 2023 i kto jest zwolniony z abonamentu?

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] Zabieramy was na wycieczkę po Warszawie śladami Chopina

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Abonament radiowo-telewizyjny na 2023. Ile wynosi i jak zapłacić abonament RTV?

W 2023 roku opłata za abonament RTV będzie wynosić:

  • 8,70 zł za 1 miesiąc za odbiornik radiowy,
  • 27,30 zł za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub radiowy i telewizyjny.

Szczegółowe dane dotyczące wysokości poszczególnych opłat i zniżek można znaleźć na stronie KRRiT. Jak zapłacić abonament RTV? Konieczna jest znajomość numeru rachunku bankowego abonenta, który przypisywany jest podczas rejestracji odbiornika. Opłata może być uiszczona w placówce pocztowej, przelewem bankowym lub przez platformę płatności na stronie Poczty Polskiej.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Te osoby nie muszą płacić

Nie wszystkich obowiązuje abonament RTV 2023. Kto zwolniony jest z opłat?

  • osoby, które ukończyły 75 lat,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

Osoby, które spełniają powyższe kryteria, muszą w urzędzie pocztowym przedstawić dokument uprawniający do zwolnienia oraz oświadczenie. 

Abonament radiowo-telewizyjny 2023. Niektórzy mogą otrzymać karę

Obecnie Poczta Polska przeprowadza kontrole, aby sprawdzić, czy mamy zarejestrowane urządzenie oraz, czy jest ono gotowe do natychmiastowego odbioru. Osobom, które nie dopełniły obowiązku i w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie odbiornika go nie zarejestrowały oraz nie opłacały abonamentu, może czekać finansowa kara. Wynosi ona 30-krotność jego miesięcznej opłaty abonamentowej, a więc w 2023 roku może wynosić maksymalnie 819 zł. Warto natomiast pamiętać, że nie mamy obowiązku wpuszczania kontrolerów do mieszkania. 

Zgodnie z doniesieniami portalu Wirtualnemedia.pl, niemal 46 tys. Polaków może mieć jednak problem. Od 1 stycznia do 30 listopada wszczęto 45 854 postępowania, w związku z nieopłaceniem abonamentu za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego

Więcej o: