Abonament RTV na 2023 rok - trzeba zapłacić więcej niż w zeszłym roku. Można jeszcze oszczędzić

Abonament RTV na 2023 rok to większy wydatek niż w roku ubiegłym. Zgodnie z przepisami, trzeba go opłacać nawet jeśli nie jest się telewidzem lub słuchaczem radia. Wystarczy, że mamy w domu odbiornik.

Środki uzyskane z opłaty są przeznaczane na działalność radia i telewizji publicznej, ale nawet jeśli się jej nie ogląda, można być zobowiązanym do płacenia abonamentu. Zasada ściągania opłaty za abonament RTV opiera się bowiem na domniemaniu, że każdy, kto ma odbiornik pozwalający odbierać sygnał radiowy lub telewizyjny, faktycznie to robi.

Prawodawca nie uwzględnia tego, że wiele osób już dawno zrezygnowało z oglądania tradycyjnej telewizji, wykorzystując telewizor w roli ekranu do korzystania z platform streamingowych czy grania w gry, a odbiornik radiowy do słuchania rozgłośni internetowych, niepodlegających regulacjom i nieczerpiących korzyści z abonamentu. Podobnie w samochodach, wiele osób w ogóle nie korzysta z wmontowanych przez producenta odbiorników, wybierając inne źródła muzyki podczas jazdy.

Abonament RTV na 2023 - ile trzeba zapłacić?

Niemniej jednak, według przepisów trzeba płacić abonament RTV na 2023 rok bez względu na to, czy korzysta się z odbiornika, wystarczy, że jest się w jego posiadaniu. A w tym roku trzeba zapłacić więcej niż w poprzednim.

Zobacz wideo Mieszka 800 metrów od granicy z Białorusią. "Każdego dnia mam myśl, żeby stamtąd uciec, ale tam jestem"

Użytkownicy radia muszą płacić więc 8,70 zł miesięcznie (zamiast 7,50 zł w 2022 roku). Opłata za radio i telewizję wynosi w tym roku 27,30 zł miesięcznie (wcześniej 24,50 zł). Oczywiście, płacąc abonament RTV za obecność telewizora w domu, nie musimy płacić dodatkowo za obecność radia w samochodzie (wyjątkiem są przedsiębiorcy). 

Kwotę za abonament RTV na 2023 można obniżyć. Jeśli nie płacimy, może być kara

Jeszcze do 25 stycznia można opłacić abonament RTV za 2023 rok z góry za 12 miesięcy i dzięki temu uzyskać zniżkę. Wynosi ona 10 procent, więc za abonament radiowy trzeba wtedy zapłacić 94 zł, natomiast za posiadanie telewizora i radia 294,90 zł.

Pozostałe zniżki w tym roku decyzją Krajowej RAdy Radiofonii i Telewizji roku wynoszą za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego (a także za używanie samego radioodbiornika):

  • 3 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za dwa miesiące z góry,
  • 4 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry,
  • 5 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry.

Żeby skorzystać ze zniżki, takiej opłaty trzeba dokonać w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność miesięcznej stawki abonamentu oraz konieczność opłacenia zaległych opłat. Wynoszą więc (oprócz zaległości) 261 złotych za radio i 819 złotych za abonament radiowo-telewizyjny.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Takie osoby muszą przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokumenty potwierdzające to uprawnienie wraz z oświadczeniem. Będą zwolnione z opłat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności na poczcie.

Więcej o: