Punkowiec na Eurowizji. John Lydon z Sex Pistols chce reprezentować Irlandię. Utwór dedykuje żonie

John Lydon, z powodu stanu swojego uzębienia znany również jako Johnny Rotten, był jednym z pionierów punk rocka w latach 70. w Wielkiej Brytanii. Dziś nie chce już obrażać królowej Anglii ani rozbijać butelek wśród publiczności. Ma jedno marzenie - z zespołem, który gra ugrzecznione oblicze kochanej przez niego muzyki, planuje reprezentować Irlandię na najbliższym Konkursie Piosenki Eurowizji.

John Lydon poinformował, że jego grupa Public Image Ltd. weźmie udział w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Na przesłuchaniach zespół zaprezentuje utwór "Hawaii" z osobistym tekstem, odnoszącym się do bliskiej muzykowi osoby.

Sanah, RnbstylerzMuzyk z Podkarpacia numerem 1. na Spotify. Do jego utworu tańczy Tom Hardy

Po prostu - Brytyjczyk z klasy robotniczej

Choć mogłoby się wydawać, że wokalista znany z przeboju "Anarchy in the U.K." ma więcej wspólnego z Anglią, niż Irlandią, to właśnie ten drugi kraj ma zamiar reprezentować podczas Eurowizji. Lydon urodził się w Londynie, ale pochodzi z irlandzkiej rodziny. Ma amerykańskie obywatelstwo oraz irlandzki paszport.

Przede wszystkim postrzegam siebie jako Brytyjczyka. Kiedy moi rodzice przybyli z Irlandii, stali się z natury Anglikami klasy robotniczej. Reprezentuję właściwie londyńską klasę robotniczą.

- tak określał swoją tożsamość narodową w rozmowie w magazynem 'Vice". Znany głównie jako frontman punkrockowego Sex Pistols wokalista od 1978 roku udziela się również w postpunkowym Public Image Ltd., którego jest współzałożycielem obok zmarłego niedawno gitarzysty Keitha Levene'a. Obecnie skład oprócz Lydona tworzą perkusista Bruce Smith, gitarzysta Lu Edmonds i basista Scott Firth. Grupa na kilkanaście lat zawiesiła działalność ze względu na reaktywację Pistolsów, jednak od 2009 znów tworzy. Choć od wydania dziesiątej płyty studyjnej "What The World Needs Now" w 2015 roku milczeli, niedawno światło dzienne ujrzał singiel "Hawaii". Kompozycja ma szansę zaistnieć w najpopularniejszym międzynarodowym konkursie piosenki. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Utwór ma wyjątkowe przesłanie

Lydon jest nie tylko kompozytorem, ale też producentem i tekściarzem "Hawaii". Singiel ma dla niego wyjątkowe znaczenie - postanowił zadedykować go swojej chorej żonie.

To prowokująca do zadumy, osobista, ale uniwersalna piosenka o miłości, która ma szansę rezonować z wieloma osobami.

- tak opisał piosenkę zespół.

Dedykowana jest wszystkim, którzy przeżywają ciężkie chwile w życiu z osobą, na której najbardziej im zależy. To także przesłanie nadziei, że ostatecznie miłość zwycięża wszystko.

- oświadczył Lydon. U Nory Foster, jego małżonki, zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Pobrali się w latach 70., a od 2020 roku wokalista jest jej pełnoetatowym opiekunem. Choć przyznał, że wspomnienia żony wraz z upływem czasu coraz bardziej blakną, nigdy nie zdecydowałby się oddać ukochanej do domu opieki. - Kiedy zdecydowaliśmy się zaangażować, wiedzieliśmy, że to postanowienie na zawsze - deklarował gazecie "Observer".

Marek GaszyńskiMarek Gaszyński, autor przeboju "Sen o Warszawie" trafił do szpitala w ciężkim stanie

 

Public Image Ltd. będzie rywalizować z pięcioma innymi pretendentami do reprezentowania Irlandii w konkursie. W przesłuchaniach udział wezmą ADGY, Leitir Meailláin Connolly, Leila Jane, zespół Wild Youth oraz rapowy duet Longford K Muni i ND. Ostateczny reprezentant zostanie wyłoniony 3 lutego w programie Late Late Show.

Więcej o: