Skąd wzięła się Rączka z "Wednesday"? Gdzie reszta ciała? Odpowiedź jest dziwniejsza niż sama postać

Rączka to jedna z najbardziej lubianych przez widzów "Wednesday" postaci. Towarzyszy ekscentrycznej rodzinie Addamsów niemal od samego początku jej istnienia, a w serialu Tima Burtona nie ma zbyt wielu informacji o jej pochodzeniu. Historia tej postaci jest pełna niedomówień i zagadek, ale to, co czego można sie doszukać, jest intrygujące.

Wielu widzów niewątpliwie zastanawia się, gdzie jest reszta ciała, od którego Rączka została odcięta. Twórca rodzinny Addamsów, ilustrator Charles Addams, z rozmysłem nigdy nie dał pełnej odpowiedzi na to pytanie. Co widać już choćby po tym, jak w oryginale ta postać się nazywa - "Thing", a więc "Rzecz". Addamsowie mówią tak do swojego towarzysza, bo jest kimś lub czymś, czego nie da się w pełni zidentyfikować. Ale wiadomo, że ma rodzinę i swoją ukochaną!

Zobacz wideo „Wednesday" — nowy serial Netfliksa od Tima Burtona. Jenna Ortega jako Wednesday Addams

Skąd pochodzi Rączka z "Wednesday"? Tej historii nie ma w serialu Burtona

W polskim przekładzie tłumacz postawił na bardziej oczywistą "Rączkę". Podobnie jest w krajach latynoamerykańskich, gdzie postać nazywa się "Dedos" ("Palce"). We Włoszech to "Mano" ("Ręka"), a z kolei we Francji już bliskie oryginałowi "Le Chose" ("Rzecz"). Niemiecki przekład jest jeszcze bardziej fantazyjny - "eiskaltes Händchen" oznacza "Lodowato zimną małą rączkę". W serialu Tima Burtona widzowie dowiadują się tylko, że Rączka towarzyszy rodzinie od dawna, a Gomez Addams ufa jej na tyle, że prosi, by strzegł jego córki, kiedy ta będzie się uczyć w Akademii Nevermore. Rączka z Wednesday rozmawia za pomocą języka migowego, często wyraziście gestykuluje, a kiedy się spieszy, lub wie, że musi przekazać coś komuś, kto nie umie z nią rozmawiać, po prostu pisze.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po raz pierwszy wzmianka o Rączce pojawiła się na jednym z rysunków Charlesa Addamsa - przed domem ekscentrycznego klanu stoi tabliczka za napisem "Beware of the Thing" ("Uwaga na rzecz"). Na innym rysunku z 1954 roku widać odpoczywającą rodzinie Addamsów i dwie dłonie wystające z adaptera, które zmieniały płyty.

Rączka miała więcej do roboty w serialu komediowym z lat 60. Najczęściej wyłaniała się z pudełka w różnych pokojach w domu, czasem wystawała zza zasłon czy skrzynki pocztowej - grał ją Ted Cassidy, który także wcielał się w lokaja Lurcha. Rączka pomaga Addamsom w różnych czynnościach: Gomezowi podaje i podpala cygara, przytrzymuje włóczkę, kiedy Morticia robi na drutach, zmienia kanały w telewizji, przekłada w gramofonie płyty, z Babcią siłuje się na ręce, czasem chowa się w teczce Gomeza.

Twórcy pierwszego sitcomu zdradzili nieco więcej o przeszłości Rączki. W jednym z odcinków poświęconych temu, jak Gomez i Morticia się poznali, wyjawiono, że Rączka towarzyszy rodzinie Addamsów od czasów dzieciństwa Gomeza. Pojawia się także informacja, że jest dzieckiem wywodzącym się z klanu podobnych Rączek, które służą różnym arystokratycznym rodzinom. W odcinku "Thing is Missing" Morticia i Gomez znajdują portret rodziców Rączki - męskiej i damskiej dłoni.

 

Rączka nie jest więc jedyną tego typu postacią. Przykładowo w odcinku "Morticia Meets Royalty" pojawia się księżniczka Millicent von Schlepp, której towarzyszy damska dłoń - ta postać nazwana została Lady Fingers. Ba, Rączka się w niej zakochuje. Kiedy jego ukochana traci pracę u von Schlepp, zastępuje ją Esmeralda - ta jest już damską dłonią w zaawansowanym wieku, nosi biżuterię i ma czarne pazury. Okazuje się złodziejką, więc Lady Fingers odzyskuje stanowisko.

WednesdayAddamsowie w Ameryce Łacińskiej noszą inne imiona. To dziwne, ale ma sens

Więcej o: