"Święta wojna" miała premierę 23 lata temu. Co słychać u bohaterów polsko-śląskiej produkcji?

Pamiętacie polsko-śląski serial "Święta wojna"? Produkcja zadebiutowała na antenie stacji TVP 23 lata temu. Co słychać u aktorów wcielających się w kultowych bohaterów?

Serial "Święta wojna" zadebiutował na antenie telewizyjnej Dwójki dokładnie 23 stycznia 2000 roku. Choć od emisji ostatniego odcinka minęło prawie 15 lat, to produkcja popularyzująca śląską kulturę wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród widzów i ma grono oddanych wielbicieli.

 

Fabuła serialu "Święta wojna". Kto wcielił się w kultowych bohaterów?

"Święta wojna" to opowieść o życiowych perypetiach Zbyszka Pyciakowskiego (Zbigniew Buczkowski), który próbuje odnaleźć się w śląskiej rzeczywistości. Z pomocą przychodzi mu dawny kolega z wojska, Bercik (Krzysztof Hanke), i jego żona Andzia (Joanna Bartel), którzy są rodowitymi Ślązakami. Bercik słynie z szalonych pomysłów, które realizuje z drobną pomocą swojego przyjaciela, Gerarda (Bogdan Kalus). Jak się okazuje, idea jest połową sukcesu, a pomysł bez planu kończy się fiaskiem.

Zobacz wideo Jennifer Coolidge wraca na salony [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Serial "Święta wojna" doczekał się aż 10. sezonów, podczas których wyemitowano 322 odcinki. Za reżyserię produkcji, która stała się hitem wśród widzów, odpowiadali Mariusz Bielecki i Dariusz Goczał. W rolach drugoplanowych bohaterów serialu pojawili się rodowici Ślązacy, m.in. Ryszard Zaorski, Krzysztof Respondek, Grzegorz Stasiak, Józef Polok i Gertruda Szalsza.

Od zakończenia serialu minęło 15 lat. Co słychać u aktorów wcielających się w główne role?

Zbigniew Buczkowski, wcielający się w rolę Pyciakowskiego, ma obecnie 71 lat. Aktor stale pojawia się na ekranie w serialu "Lombard. Życie pod zastaw", w którym gra jedną z głównych ról. Widzowie mogą kojarzyć go również z "Barw Szczęścia". 

Zbigniew BuczkowskiZbigniew Buczkowski Fot. Daniel Adamski / Agencja Wyborcza.pl

We wspomnianej produkcji pojawia się również Krzysztof Hanke, który po zakończeniu "Świętej wojny" poświecił się występowaniu w Kabarecie RAK. Aktor jest także zapalonym żeglarzem i od lat realizuje swoje marzenia, m.in. przepływając Atlantyk.

Katowice, Krzysztof Hanke jako kontroler biletów w autobusach z okazji Europejskiego Dnia bez SamochoduKatowice, Krzysztof Hanke jako kontroler biletów w autobusach z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei serialowa Andzia, czyli Joanna Bartel, kilka lat temu wycofała się z show-biznesu. Powodem były problemy zdrowotne. W tym roku aktorka obchodzi 71. urodziny i trzeba przyznać, że wygląda fenomenalnie. Od czasu udziału w produkcji niewiele się zmieniła.

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: