Grzyb-zombie z "The Last of Us" istnieje naprawdę. W Polsce rośnie jego kuzyn

Nadleśnictwo Baligród trzyma rękę na pulsie. W związku z premierą serialu "The Last of Us" znacząco wzrosło zainteresowanie grzybem, który jest w stanie zamieniać mrówki w zombie. Choć cordyceps pochodzi z południa Azji, to leśnicy donoszą, że w Polsce można natrafić na spokrewnionego z nim grzyba, który po śmierci ofiary zaczyna wyrastać z jej ciała, żeby dalej się rozmnażać.

Hitowy serial HBO "The Last of Us" jest ekranizacją popularnej gry o tym samym tytule. Produkcja, w której główne role zagrali Pedro Pascal i znana z "Gry o tron" Bella Ramsey, już została okrzyknięta najlepszą adaptacją gry i zbiera świetne recenzje: krytycy zachwalają grę aktorską, dbałość o szczegóły, a także wierność oryginału i ambitne rozwinięcie wątków pominiętych w fabule gry. Przypomnijmy, akcja "The Last of Us" rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, który spustoszyła epidemia choroby wywołanej przez grzyba, który zmienia ludzi w bezmyślne i agresywne zombie.

Zobacz wideo "The Last of Us" - znakomita adaptacja gry [ZWIASTUN]

Kuzyn grzyba z "The Last of Us" rośnie w Polsce

Cywilizacja upada, a nieliczni ludzie, którzy przeżyli, żyją albo w zamkniętych strefach kwarantanny, które kontroluje totalitarny rząd, albo są wyjętymi spod prawa koczownikami, którzy nieustannie walczą o przetrwanie. Niektórym udaje się zorganizować własne enklawy, ale tym zagrażają i zombie i uzbrojeni kłusownicy. Głównym bohaterem serialu jest przemytnik Joel (Pedro Pascal), który dostaje nietypowe zlecenie od grupy rebeliantów. Ma przeszmuglować 14-letnią Ellie (Bella Ramsey) z zamkniętego obozu do oddalonej o kilkaset kilometrów placówki grupy opozycjonistów - może być bowiem kluczowym elementem prowadzącym do wynalezienia szczepionki na śmiercionośnego grzyba.

Kadr z serialu 'The Last Of Us'Grzyby z "The Last of Us" są prawdziwe. Badaczka o ryzyku zakażenia ludzi

Do upadku cywilizacji w świecie "The Last of Us" doprowadził bowiem istniejący naprawdę grzyb z rodzaju Ophiocordyceps. Po polsku nazywa się go maczużniczkiem. W naturze występuje głównie na południu Azji, a jego żywicielami zawsze są bezkręgowce takie jak mrówki, błonkówki i pająki. Kiedy zarodniki trafią do organizmu insekta, grzybnia się stopniowo rozrasta i zastępuje zaatakowane przez siebie tkanki. Ostatecznie wytwarza owocnik z kolejnymi zarodnikami, które dalej rozsiewa. Nosiciel tymczasem powoli umiera i staje się bezwolnym inkubatorem pasożytniczego grzyba.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nadleśnictwo Baligród zauważyło wzmożone zainteresowanie grzybem zombie i pośpieszyło z informacją, że w Polsce można spotkać podobnego grzyba:

W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna. Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy), by uwolnić zarodniki.

Zaniepokojonych od razu uspokójmy - bardzo trudno się na niego natknąć. "To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie, ciężko przewidzieć" - tłumaczą na swoim profilu Lasy Państwowe.

Co jeszcze wiemy o tym grzybie? Do wzrostu potrzebuje odpowiedniej temperatury, wilgotności i odległości od gleby. Zainfekowana mrówka pod wpływem grzyba zmienia sposób reagowania na feromony i opuszcza swoje mrowisko. Sterowana przez pasożyta wspina się drzewo, wczepia żuwaczką wl iść i następnie umiera. Wtedy też grzyb wyrasta z jej ciała i ze specjalnej szypułki wypuszcza swoje zarodniki. Te rozsiewa wiatr, a ofiarami zakażenia padają kolejne mrówki. Naukowcy ustalili też, że grzyb nie kontroluje mózgu mrówki, a raczej przejmuje kontrolę nad mięśniami nóg i żuchwy.

Przypominamy też, że mykolożka Marta Wrzosek uspokajała, że grzyby z rodziny Cordyceps nie zagrażają ludziom, a sam serial dość swobodnie łączy naukowe fakty.

Kiedy kolejny odcinek "The Last of Us"?

Premiera pierwszego odcinka "The Last of Us" w Polsce odbyła się w poniedziałek 16 stycznia. Na antenie kanału HBO widzowie mogli go obejrzeć o godzinie 20.10, a osoby korzystające z platformy HBO Max mogły to zrobić już od rana. Emisja kolejnych odcinków następuje według tego samego wzorca: epizod już w nocy polskiego czasu trafia na stronę VOD, a wieczorem dochodzi do telewizyjnej emisji. Pierwszy sezon składa się z dziewięciu odcinków. Choć nie ma jeszcze oficjalnych potwierdzeń, na podstawie tego, jak dużym zainteresowaniem cieszy się produkcja, można przypuszczać, że powstanie jej kolejny sezon.

Więcej o: