Oscary 2023. "Na Zachodzie bez zmian" to groźny konkurent "IO". Gdzie można obejrzeć oscarowe filmy?

"Na Zachodzie bez zmian" to jeden z tegorocznych oscarowych faworytów - został wyróżniony w dziewięciu kategoriach. Tak jak "IO" Jerzego Skolimowskiego ma nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy, ale to nie wszystko. Twórcy adaptacji głośnej książki mają także szansę na statuetkę dla najlepszego filmu roku i za najlepszy scenariusz adaptowany. Poza tym mogą też zgarnąć nagrody za zdjęcia, kostiumy, charakteryzację, muzykę, efekty wizualne, scenografię, i dźwięk.

"Na Zachodzie bez zmian" to ekranizacja znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Jej akcja rozgrywa się w okopach na froncie I wojny świata i opisuje dramatyczne wydarzenia z perspektywy Paula - żołnieża walczącego po stronie, która cały konflikt wywołała. Remarque książkę stworzył na bazie własnych doświadczeń, sam bowiem należał do tak zwanego "straconego pokolenia" 18- i 19-latków, którzy prosto ze szkół trafili do armii, a następnie w sam środek wojennej zawieruchy. Powieść była przełomowa, choćby ze względu na obraną perspektywę.

Zobacz wideo "Na Zachodzie bez zmian" - opowieść o młodym niemieckim żołnierzu walczącym na froncie zachodnim podczas I wojny światowej [ZWIASTUN]

Oscary 2023. "Na Zachodzie bez zmian" zawalczy z "IO" o statuetkę dla najlepszego międzynarodowego filmu

Pierwsze niemieckie wydanie "Na Zachodzie bez zmian" ukazało się w druku styczniu 1929 roku. Tylko w Niemczech w ciągu roku sprzedano milion egzemplarzy książek, a za granicą czytelnicy wykupili drugie tyle. Ponieważ książka ma wyraźnie antywojenne przesłanie, w 1933 roku na rozkaz Josepha Goebbelsa, ówczesnego ministra propagandy, naziści zabronili wydawania prac Remarque’a i publicznie palili jego książki. Kłamali także, że pisarz tak naprawdę nie służył na froncie I wojny światowej, a w dodatku miał być potomkiem francuskich Żydów.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsza ekranizacja książki została nakręcona już rok po wydaniu powieści, a w 1979 roku zrealizowano na jej poststawie film telewizyjny. Tym razem za adaptację dzieła Remarquea wzięli się wspólnie szwajcarski reżyser Edward Berger oraz Ian Stokell i Lesley Paterson. Zdecydowali się na pominięcie pewnych wątków oraz na zmiany niektórych z elementów fabuły. "Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia wojny przemienia się w desperację i strach, gdy walczą w okopach o swoje życie" - zapowiada enigmatycznie produkcję Netflix.

W obsadzie znaleźli się: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Moritz Klaus, Aaron Hilmer, Edin Hasanović, Daniel Brühl, Adrian Grünewald i Devid Striesow. Film dostępny jest na platformie od 28 października 2022 roku (od 14 października można było go także oglądać w wybranych kinach, także w Polsce). Nienmal od razu trafił do globalnego zestawienia Top 10 platformy - utrzymuje się w czołówce już dziewięć tygodni. Ma też rekordowo dobre otwarcie wśród nieanglojęzycznych filmów Netfliksa - w ciągu 28 pierwszych dni od premiery widzowie oglądali go przez 101 360 000 godzin.

"Na Zachodzie bez zmian" w reżyserii Edwarda Bergera zdobył już dwie nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (za charakteryzację i efekty specjalne), a National Board of Review doceniła scenariusz adaptowany. Poza tym dostępna na Netfliksie produkcja miała jedną nominację do Złotych Globów oraz aż została wytypowana aż w 10 kategoriach do nagrody BAFTA.

Oscary 2023. Gdzie można obejrzeć nominowane filmy?

W kinowych repertuarach ciągle znajdują się takie nominowane do Oscara produkcje jak: "Duchy Inisherin", "W trójkącie", "Wieloryb", "Tár", "Babilon", "Avatar: Istota wody", "Fabelmanowie", "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu" (od lutego także na platformie Disney+). "IO" Jerzego Skolimowskiego jest w repertuarze warszawskiej Kinoteki i Kina Muranów.

Sporo z tytułów dostępnych jest już także online. "IO" można obejrzeć za opłatą na stronie vod.pl i na Premiery Canal +. "Na Zachodzie bez zmian" nieodmiennie dostępne jest na Netfliksie, podobnie jak "Glass Onion" i "Blondynka". "Wszystko wszędzie naraz" trafiło do biblioteki Amazon Prime. "Elvisa" z Austinem Butlerem włączyć mogą użytkownicy takich platform jak: HBO Max, Player.pl, Premiery Canal +, Chili, Play NOW i Apple TV. "Paryż pani Harris" dostępny jest na stronach Apple TV i Premiery Canal +. "Top Gun: Maverick" znajduje się w zasobach Player.pl, Premiery Canal +, Chili i Apple TV.

Więcej o: