Nowy serial TVP pokaże losy kobiet pod zaborami. Znamy nazwiska obsady

TVP zapowiada kolejny serial historyczny. W obsadzie gwiazdy poprzednich produkcji takie jak Sonia Mietielica czy Piotr Nerlewski. "Polowanie na ćmy" to ekranizacja powieści Wacława Holewińskeigo. W planach także film pełnometrażowy.

"Pogrom 1905" to książka Wacława Holewińskeigo wydana w 2018 roku. Powieść ma odkrywać przed czytelnikiem mało znane wydarzenia z polskiej historii, na których tle rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.

Zobacz wideo Czy pamiętasz pierwszy finał WOŚP? Sipowicz, Markowska, Adamowicz (i inni) wspominają

Nowy serial historyczny w TVP. Kiedy premiera "Polowania na ćmy"

Na podstawie powieści powstał serial "Polowanie na ćmy", znany dotychczas pod roboczym tytułem "Pogrom 1905. Miłość i hańba". Będzie on ukazywał dzieje Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. Skoncentruje się na losach dwóch kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie.

Jak podają Wirtualne Media, zdjęcia do serialu zrealizowano w 2021, a emisji pierwszych z siedmiu planowanych odcinków serii możemy spodziewać się wiosną 2023 roku na antenie TVP1.

W opisie produkcji czytamy:

"Wybuch bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę zaczyna opowieść o wydarzeniach, które wstrząsnęły życiem Warszawy. Rosyjskie represje przybliżają Polaków coraz bardziej do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym".

TVP zrealizuje serial na podstawie powieści "Pogrom 1905", będzie też film

W serialu zagra Sonia Mietielica znana ze "Stulecia Winnych", Monika Krzywkowska ("39 i pół tygodnia"), a także Piotr Nerlewski ("Wojenne dziewczyny"). Reżyserem produkcji jest Michał Rogalski, który ma już na koncie wiele polskich produkcji takich jak "Stulecie winnych", "Wojenne dziewczyny", "Ciotka Hitlera" czy "Czas Honoru".

Autor książki "Pogrom 1905" widział już serial TVP. Ocenił produkcję w swoich mediach społecznościowych.

"Widziałem wersję surową kilka miesięcy temu. Teraz to zupełnie inny, o niebo lepszy (ale tego się przecież spodziewałem) film. Jest więcej niż dobry, bez wątpienia budzi emocje. Czy może być coś dla filmu ważniejszego? Warszawa 1905 roku, mieszanina języków: polski, rosyjski, jidisz. Nieznany epizod z historii Warszawy. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: takiego filmu w polskim kinie jeszcze nie było" - komentuje serial Wacław Holewiński, jednak film również powstanie.

Na podstawie "Polowania na ćmy" twórcy planują także pełnometrażową produkcję, która ma trafić do kin w drugiej połowie 2023 roku.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: