Kiedy można dzielić konto Netfliksa bez dodatkowych opłat? Jest jedna podstawowa zasada

W pierwszym kwartale 2023 roku Netflix ma na szerszą skalę ograniczyć udostępnianie profili użytkownikom spoza jednego gospodarstwa domowego, także w Polsce. Szacuje się, że ponad 100 mln osób na całym świecie nie płaci za Netfliksa, bo korzysta z kont swoich krewnych i znajomych.

W zeszłym kwartale liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln, ale np. zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów. Szefom serwisu sen z powiek od pewnego czasu spędzało współdzielenie kont między przyjaciół czy członków rodziny niemieszkających pod jednym dachem, a nawet składki między obcymi ludźmi, umawiającymi się np. na internetowych forach miłośników filmów i seriali. Postanowili stanowczo ograniczyć ten proceder.

Netflix ogranicza współdzielenie kont. W Polsce jeszcze bez reklam, za to z kodami

Netflix chce, żeby z tego samego konta na platformie korzystały tylko osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym - do wykrywania urządzeń w konkretnym gospodarstwie domowym wykorzystuje informacje takie jak adresy IP, identyfikatory urządzeń i aktywność na koncie. Warto zauważyć, że zapis dotyczący jednego gospodarstwa domowego był w regulaminie wcześniej, ale nie był w praktyce egzekwowany. Teraz to się zmienia. 

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Współdzielenie konta w serwisie Netflix z osobą, która nie mieszka w tym samym gospodarstwie domowym, jest według zasad rozpisanych dla użytkowników formalnie niedopuszczalne. Mieszkający gdzie indziej posiadacze profili będę musieli założyć własne konta, by korzystać z serwisu dalej - czytamy w regulaminie. Netflix informuje także, że jeśli wykryje pojedyncze lub powtarzające się logowania na konto z urządzenia niepowiązanego z danym gospodarstwem domowym, może pojawić się potrzeba weryfikacji dostępu do serwisu - i to w krótkim czasie. Użytkownik w Polsce dostanie na to 15 minut - tyle ważny będzie czterocyfrowy kod wysłany na email lub telefon przypisany do konta w serwisie po wykryciu nietypowego logowania. Bez wprowadzenia tego kodu nie będzie można dalej oglądać Netfliksa na danym urządzeniu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejna opcja w trybie autoryzacji to zmiana podstawowego gospodarstwa domowego, a co za tym idzie, powiązanych z nim urządzeń uprawnionych do korzystania z konta. W tym przypadku podczas weryfikacji także zostanie wysłany osobny link, który będzie zawierać szczegółowe informacje, dotyczące kolejnych kroków. Trzeba pamiętać, że jeśli zmienimy gospodarstwo domowe, konieczne będzie zweryfikowanie wszystkich urządzeń powiązanych z poprzednią lokalizacją.

Platforma uspokaja, że Netflix nie obciąży automatycznie opłatą subskrybenta, jeśli współdzieli konto z osobą, która z nim nie mieszka. Na razie nie ma też w planach wprowadzenia w Polsce tańszych pakietów subskrypcji z reklamami emitowanymi w trakcie oglądania tytułów z biblioteki serwisu. 

Netflix - pakiety dostępne aktualnie w Polsce

  • Pakiet odstawowy kosztuje 29 zł miesięcznie i pozwala na oglądanie filmów w rozdzielczości HD (720p) na jednym urządzeniu w danym momencie.
  • Pakiet standard to koszt 43 zł i zakłada opcję założenia profili dla dwóch osób, które mogą korzystać z serwisu jednocześnie na takich urządzeniach jak telefon, tablet, komputer lub telewizor z rozdzielczością Full HD (1080p).
  • Plan premium kosztuje 60 zł i ma najlepszą jakość wideo: Ultra HD (4k) i HDR. Jednocześnie z serwisu mogą korzystać na różnych urządzeniach cztery osoby.
Więcej o: