TVN rezygnuje z wznowienia kontrowersyjnego programu, choć trwały już castingi. Internauci: I dobrze

"Surowych rodziców" reklamowano zapowiadając uczestników: "to nie dzieci, to bestie". O szkodliwości programu media rozpisywały się od lat, jednak w zeszłym roku TVN poinformował o jego planowanym wznowieniu. Produkcja ogłosiła nawet castingi, a widzowie wyczekiwali premiery pierwszych odcinków w 2023 roku. W ostatnich dniach padła decyzja, że show nie wróci do ramówki.

W sierpniu 2022 roku TVN poinformował o powrocie "Surowych Rodziców", opartych na zagranicznym formacie "The World's Strictest Parents". Emitowany w latach 2012-2014 program przyciągał przed ekrany ponad milion telewidzów, jednak w miarę rosnącej świadomości społecznej coraz częściej go krytykowano. Planowane wznowienie zaskoczyło więc odbiorców stacji. Okazuje się jednak, że nowego sezonu nie będzie.

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

"Ten program był taki krzywdzący"

Programy sprzed ponad dekady ukazujące kontrowersyjne metody wychowawcze są dziś w ogniu krytyki. Taki los spotkał m.in. emitowaną w TVN Style "Supernianię", o której powstała głośna książka Anny Golus - "Superniania kontra trzyletni Antoś", sprzeciwiająca się pomysłom Doroty Zawadzkiej. Przeciwnicy wprowadzania niedostosowanych do indywidualnych potrzeb dzieci restrykcyjnych zasad wskazywali również na szkodliwość "Surowych rodziców".

W założeniu w każdym odcinku dwóch uczestników - nastolatków sprawiających problemy wychowawcze miało na kilka dni zamieszkać z nowymi, w teorii bardziej zdyscyplinowanymi opiekunami. W praktyce surowe rodziny w większości przypadków nie zwracały uwagi na emocje bohaterów i źródło ich problemów, a remedium na "złe wychowanie" była zwykle praca fizyczna, poranne wstawanie i liczne zakazy, egzekwowane karami.

Ten program był taki krzywdzący. Ci rodzice to zazwyczaj domorośli psychologowie, co to wierzą, że jak łopatę dostaniesz "to ci się odechce tych głupot".

- komentują użytkownicy "Facebooka" post o zapowiadanym powrocie.

Zobacz wideo Dorota Zawadzka zaatakowana podczas zbiórki WOŚP! Pokazała nagranie. "Hołota!"

Program krytykowali też psychologowie

Niedługo po rozpoczęciu emisji programu w 2012 dziennikarka "Tygodnika Powszechnego", Katarzyna Kubsiowska napisała, że "Surowi Rodzice" to gotowy "przepis na to, jak nie wychowywać dzieci". Interweniowały również środowiska psychologiczne i psychiatryczne. Przedstawiciele Centrum Psychologicznego "Po Zmianę" w petycji wystosowanej do stacji domagali się zdjęcia programu z anteny oraz platformy streamingowej Player uznając, że "uderza w wolność jednostki", a także "promuje język przemocy i zachowania agresywne".

Zmuszanie do modlitwy, ośmieszanie, upokarzanie, cynizm, seksizm, wdrażanie w role społeczne oparte na szkodliwych stereotypach, izolacja, odmawianie jedzenia czy szantaż to lansowanie kar. Program emitowany jest w kraju, gdzie metody wychowawcze oparte są często na przemocy, a dodatkowo telewizja promuje przemoc symboliczną, religijną i psychologiczną. To podważanie wysiłku środowisk naukowych oraz wielu polskich organizacji pozarządowych.

- pisała z kolei w nawiązaniu do show w liście do Rzecznika Praw Dziecka Małgorzata Michel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ani KRRiT, ani czuwająca nad produkcją psycholożka Marta Żysko-Pałuba nie odnieśli się do konstruktywnej krytyki psychologów, a jedynie dziennikarzy.

OFERTY AVANTI24: Idealna sukienka na zimę? Ciepła jak sweter, ale nieziemsko kobieca! Dzianinowe modele to HIT, który musisz mieć!

Choć w zeszłe wakacje Earl Grey Film ogłosił castingi do czwartej edycji programu i informował o postępujących pracach nad nowym sezonem, jak podają Witrualne Media, Grupa TVN Warner Bros. Discovery wycofała się ze wznowienia "Surowych Rodziców". Nie podano ani nie skomentowano przyczyn tej nagłej decyzji.

Więcej o: