Netflix wprowadza nowe zasady. Kod nie wystarczy, możesz mieć problemy z połączeniem nawet we własnym domu

Netflix zanotował w ostatnim kwartale spadek zysków z 607 do 55 milionów dolarów netto. Platforma znalazła sposób na kryzys i chce rozprawić się z użytkownikami, którzy nie przestrzegają regulaminu. Streamer zacznie weryfikować zasadę o możliwości współdzielenia konta tylko z osobami mieszkającymi w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Wielu użytkowników jej nie przestrzega.

Netflix oferuje swoim polskim klientom trzy taryfy. Plan podstawowy umożliwia oglądanie filmów na jednym urządzeniu w danym momencie i kosztuje 29 złotych za miesiąc. Osoby, które chcą skorzystać z planu standard - z opcją założenia profili dla dwóch kont, które mogą korzystać z serwisu jednocześnie na różnych urządzeniach - zapłacą 43 złote. Najdroższy pakiet - premium - to koszt 60 złotych za miesiąc subskrypcji. Użytkownicy, którzy w niego zainwestują, będą mogli oglądać produkcje w lepszej jakości, a także dzielić na cztery osoby. Platforma podkreśla jednak, że chodzi o mieszkańców jednego gospodarstwa domowego.

Netflix rozprawi się ze współdzieleniem kont. Zmieni zasady także w Polsce

Mimo jasnych zasad i zróżnicowanej oferty Netflix nadal traci ogromne pieniądze na współdzieleniu kont swoich klientów. Szacuje się, że ponad 100 mln osób na całym świecie nie płaci za usługi platformy, bo korzysta z kont swoich krewnych i znajomych. Subskrybent chce raz na zawsze rozprawić się z tą procedurą. W pierwszym kwartale 2023 roku Netflix wprowadzi nowe zasady także w Polsce.

Platforma dąży do tego, żeby z tego samego konta na platformie korzystały tylko osoby zamieszkujące jedno gospodarstwo domowe. W regulaminie zapis obowiązywał od zawsze, jednak subskrybent go nie weryfikował. Teraz użyje do tego informacji o adresach IP, identyfikatorach urządzeń i aktywności na koncie.

Ponadto Netflix zastrzega, że jeśli wykryje logowanie z urządzenia niepowiązanego z danym kontem, użytkownik będzie musiał natychmiast zweryfikować dostęp do serwisu. Będzie miał na to zaledwie 15 minut. Po upływie tego czasu czterocyfrowy kod weryfikacyjny wysłany do właściciela konta na jego maila lub numer telefonu, traci ważność.

Nowe zasady korzystania z Netfliksa. Kod weryfikacyjny to nie wszystko 

Z najnowszych informacji wynika, że to nadal nie koniec pomysłów streamera. Netflix będzie sprawdzał połączenie Wi-Fi głównej lokalizacji przypisanej do konta raz na 31 dni. Użytkownicy będą musieli pamiętać, by w przeciągu tego czasu zalogować się do swojej sieci chociaż raz, aby nie stracić zarejestrowanego powiązania swoich urządzeń z lokalizacją.

Każde główne konto będzie mogło udostępnić dostęp osobie spoza przypisanego mu gospodarstwa domowego za dodatkową opłatą. Opcja może funkcjonować wyłącznie w obrębie jednego kraju. Wówczas nowi członkowie otrzymają własne hasła, jednak to właściciel głównego konta będzie ponosił wszelkie koszta związane z dodatkowymi użytkownikami.

Netfliks na nowych zasadach. Jak korzystać z platformy w podróży?

Klienci Netfliksa natychmiast zaniepokoili się utrudnieniem korzystania z platformy podczas podróży. Streamer radzi subskrybentom przed wyjazdami łączyć się z przypisaną do konta siecią Wi-Fi i obejrzeć fragment jakiejś produkcji na platformie. Wówczas urządzenie, które zabierzemy w podróż, zostanie zarejestrowane jako "zaufane", a weryfikacja konta, nawet po zmianie lokalizacji, nie będzie konieczna. Dodatkowo platforma zaznacza, że może udostępnić tymczasowy kod dostępu, który zapewni podróżnym dostęp do jej zasobów przez kolejne siedem dni.

Aktualnie nie wiemy, kiedy nowe zasady wejdą w życie. Netflix nie poinformował również polskich użytkowników, ile wyniesie opłata za dodatkowego "członka gospodarstwa domowego", z którym będziemy chcieli dzielić konto. W Ameryce pakiet kosztuje trzy dolary.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: