Wiktory to nagrody Akademii Telewizji, które przyznawane są wybitnym osobistościom ze świata telewizji - a przynajmniej takie jest założenie. Statuetki przyznawano w latach 1985-2015, a potem na kilka lat zrezygnowano z wręczania nagród. Do ponownego zorganizowania gali powrócono w 2022 roku, kiedy Telewizją Polską dowodził Jacek Kurski. Jednak nie wszystko poszło wówczas po jego myśli, bo wokół nagród pojawiło się mnóstwo kontrowersji jeszcze przed ich rozdaniem.
Więcej ciekawych informacji ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
Uroczystość zbojkotowała duża część środowiska artystycznego i wielu dziennikarzy. Jednak największe poruszenie wywołało odwołanie występu przez Stinga. Brytyjski muzyk z początku nie był świadomy, że TVP może być postrzegana jak tuba propagandowa rządu. Uzmysłowiła mu to dopiero jego przyjaciółka, reżyserka Małgorzata Szumowska.
Jako jeden z pierwszych do Stinga apelował dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Napisał w mediach społecznościowych, że artysta: "autoryzuje i uwiarygadnia telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami".
Wiktory 2021 zbojkotowały m.in. takie osobistości jak: Robert Makłowicz, Monika Olejnik, Tomasz Raczek i Magda Mołek. Maciej Stuhr, który był nominowany w kategorii Aktor Roku, pisał na Facebooku: "Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść". Później aktor wystąpił na Stadionie Narodowym na jednej scenie ze Stingiem.
Na gali nie pojawiło się także wielu nagrodzonych. Zabrakło Alicji Majewskiej, Andrzeja Seweryna i Karola Strasburgera, którzy dostali Super Wiktora. Pojawił się za to Cezary Pazura, który został uhonorowany taką samą statuetką. Obecna była prezenterka TVP Ida Nowakowska, której nagrodę w kategorii Wiktor Publiczności wręczył osobiście ówczesny prezes telewizji narodowej Jacek Kurski. Nagrody dla dziennikarza roku nie odebrał Andrzej Poczobut, który od marca 2021 r. jest więziony na Białorusi.
Jak informuje "Press", w tym roku impreza może się nie odbyć. Media Corporation (Józef Węgrzyn, właściciel firmy, która jest pomysłodawcą nagród) nie planuje plebiscytu w tym roku. Oficjalna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.