Kardashian i Thunberg w jednej komedii. Pierwszy serial deep fake obśmiewa celebrytów

"Sąsiad Kim Kardashian, Idris Elba, ogranicza jej dostęp do wspólnego ogrodu, a Greta Thunberg jest zdenerwowana wieloletnimi dekoracjami świątecznymi Conora McGregora i Ariany Grande" - tak zaczyna się opis nowego serialu emitowanego w ITV. Brzmi absurdalnie? A jednak wszystkie te osoby zobaczymy na ekranie. Wszystko dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Chcielibyście zobaczyć znane osoby w zupełnie nowych rolach? Nie muszą być to aktorzy, a nawet nie ma potrzeby, by pojawiali się na planie - dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji powstał serial, w którym aktywistka Greta Thunberg jest nastoletnią matką, a celebrytka Kim Kardashian kieruje autobusem. Absurdalne pomysły twórców są ogólnodostępne. "Deep Fake Neighbour Wars" można obejrzeć za pośrednictwem platformy streamingowej ITV.

OFERTY AVANTI24: Cekiny niezmiennie na topie! Ta sukienka pięknie układa się na ciele - bestseller Primodo

Czym jest deep fake?

"Deep Fake Neighbour Wars" składa się z sześciu 30-minutowych odcinków, których fabułę ogranicza jedynie wyobraźnia twórców. Posłużyli się kontrowersyjną technologią deep fake, która umożliwia imitowanie mimiki czy tonu głosu dowolnej osoby, o której informacje zdołała przetworzyć sztuczna inteligencja. Najczęściej jest wykorzystywana do tworzenia zabawnych memów, ale służy też dezinformacji, będąc przydatną m.in. przy fake newsach, czy też powstawaniu fikcyjnych filmów pornograficznych z udziałem wybranych osób. By sfabrykowane nagranie mogło powstać, wystarczy, by komputer przetworzył konkretną ilość zdjęć i nagrań, a następnie nałożył je na siebie, by stworzyć pożądany efekt. W styczniu miał premierę pierwszy serial telewizyjny wykorzystujący deep fake. Budzi zarówno śmiech, jak i niepokój. Widzowie pytają przede wszystkim - czy to etyczne?

Zobacz wideo "The Last of Us" - zapowiedź 3. odcinka, kultowego już, serialu [ZWIASTUN]

Na ekranie zobaczymy nie tylko celebrytów

Komedia przetwarza wizerunki osób publicznych, przedstawia je jednak często w prześmiewczych sytuacjach, kontrastujących z zajęciami, które wykonują na co dzień. Na ekranie zobaczymy współczesne gwiazdy muzyki, m.in Rihannę, Nicki Minaj, Billie Eilish, Beyonce czy Arianę Grande czy filmu - m.in. Conora McGregora i Idrisa Elbę, a nawet aktywistkę Gretę Thunberg czy sportowca Usaina Bolta. Wszystkie te z pozoru niemające ze sobą nic wspólnego postaci łączy jedno - żadna z nich nie wyraziła zgody na wykorzystanie swojego wizerunku w sposób, w jaki robi to "Deep Fake Neighbour Wars". Elba i Kardashian to sąsiedzi mieszkający w Catford, podobnie jak Grande i McGregor, na których narzeka samotna matka, Thunberg. Niektórzy są zdania, że mamy do czynienia z popkulturowym fenomenem, inni - że to pole do nadużyć.

 

'Squid Game'"Squid Game: The Challenge". Horror na planie reality show Netfliksa

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl.

Ten program testuje granice. Musi wyraźnie zaznaczyć, że zdjęcia powstałe przy użyciu Deep Fake nie są prawdziwe, a także podkreślić, że nie jest sponsorowany ani zatwierdzony przez osoby, które zostały w nim sportretowane. Zwykle nie jest to problemem, jeśli komedia wyraźnie naśmiewa się z celebrytów jako parodia i pastisz. Wysoka jakość wykorzystanej technologii zwiększa jednak ryzyko problemów.

- wypowiedział się w reakcji na mieszane opinie widzów prawnik Ron Moscona. Twórcy nie zamierzają ukrywać faktu, że serial jest sfabrykowany. Odpowiednie oznaczenie informujące widzów o wykorzystaniu technologii deep fake widnieje na ekranie przez cały czas, co ma zapobiegać rozprzestrzenianiu fragmentów bez kontekstu. W kolejnych odcinkach widzowie zobaczą m.in. Marka Wahlberga jako pszczelarza czy nowożeńców Nicki Minaj i Toma Hollanda skłóconych z Markiem Zuckerbergiem.

Więcej o: