Ortograficzna wpadka w Familiadzie. Zainterweniowała społeczność miasta

W ostatnią niedzielę mieszkańców popularnej miejscowości turystycznej oburzył fakt, że w popularnym teleturnieju jego nazwę zapisano z błędem ortograficznym. Zdjęcie upamiętniające wpadkę pojawiło się nie tylko na fanpage'u społeczności, ale też w komentarzach na oficjalnym profilu "Familiady". Produkcja nie odniosła się do zarzutów.

"Familiada" ma za sobą prawie 30-letnią tradycję i zarówno uczestnicy, jak i produkcja, nie uniknęli wpadek, które natychmiast wychwycili telewidzowie i internauci. W ostatnim czasie było głośno o niedokładnie przyciętym materiale, sugerującym, że przez ułamek sekundy ujawniono wszystkie poprawne odpowiedzi, zanim drużyny miały okazję je wytypować, a także o pierwszej od 26 lat awarii systemu komputerowego, skutkującej źle podliczonymi punktami. Niedawno błąd ponownie popełniła produkcja. Poszło o pisownię nazwy popularnej miejscowości.

OFERTY AVANTI24: Znany sklep internetowy wyprzedaje buty z 50% rabatem! Pokochasz je za wygodę i styl

Pytanie było banalne

W ostatnie niedzielne popołudnie wyemitowano odcinek "Familiady", w którym uczestników zapytano o miasta na literę "W". Drużyny bez problemu wskazały Warszawę czy Wrocław, które najczęściej podawali ankietowani. Mieli jednak problem z popularnym kierunkiem turystycznym w województwie pomorskim - Wejherowem. Gdy ujawniono brakującą nazwę na tablicy, okazało się, że została zapisana z błędem ortograficznym - jako WejCHerowo. Prowadzący i gracze nie zareagowali. Wpadkę wytknęli dopiero internauci.

Zobacz wideo Rekordy polskiej telewizji. "Wielka gra" była nadawana 44 lata Wybierz serwis

Interweniowała społeczność mieszkańców

Kadr z programu upamiętniający błąd pojawił się również w mediach społecznościowych na fanpage'u prowadzonym przez mieszkańców Wejherowa - Wejherowianie. Społeczność wytknęła produkcji brak stanowczej reakcji na błąd, który powiela błędne myślenie o zapisie nazwy miasta. Jego pisownia przez "ch" zdarza się stosunkowo często, jednak zdaniem Wejherowian taka pomyłka nie powinna mieć miejsca w telewizji, gdzie powinno się promować wzorcową polszczyznę.

Taka niespodzianka.

- skomentowali krótko prowadzący stronę na Facebooku. W komentarzach użytkownicy nie kryli oburzenia.

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl.

To nie pierwszy już raz, na siłę, chcą NAM zmienić pisownię nazwy miasta.
Wejherowo przez "CH'' i to się nazywa TV publiczna
Jaka stacja, taka ortografia.
Ten błąd to modyfikacja rzeczywistości czyli ich wizytówka.

- pisali.

Zwrócili uwagę, że stacja mogła mieć również "problemy z matematyką", ponieważ zdjęcie sugeruje, że źle podliczono liczbę punktów. Okazuje się jednak, że punkty przypisane błędnie zapisanej miejscowości nie wliczały się do puli, ponieważ jako odpowiedź nie padła z ust żadnego z uczestników. Internauci poinformowali o błędzie również w komentarzach pod postem dotyczącym zwycięzców ostatniego odcinka na oficjalnym fanpage'u teleturnieju. Produkcja nie ustosunkowała się jednak do zarzutów.

Więcej o: