"Dziewczyna i kosmonauta" w Netfliksie. "Wyglądał jak James Dean i wiedzieliśmy, że mamy naszego Niko"

Nowy polski serial Netfliksa "Dziewczyna i kosmonauta", który ma premierę 17 lutego, to sci-fi, ale nie do końca. Twórcy określili tę produkcję mianem modern romance. Jędrzeja Hycnara porównują jednak do legendy Hollywood.

Dwaj piloci F-16, przyjaciele Nikodem i Bogdan, konkurują o serce pięknej Marty oraz o to, który z nich poleci w kosmos. Kosmiczną rywalizację wygrywa Niko, jednak z powodu niewyjaśnionej awarii powraca z misji dopiero po 30 latach. Pomimo upływu lat na Ziemi, wiek ocalałego kosmonauty zatrzymał się w dniu startu. Podczas gdy Niko myśli tylko o Marcie, świat pragnie poznać tajemnicę jego wiecznej młodości - tak wygląda opis serialu "Dziewczyna i kosmonauta" w reżyserii Bartosza Prokopowicza ze scenariuszem Agaty Malesińskiej. Akcja sześcioodcinkowej produkcji rozgrywa się w 2023 i 2053 roku, w związku z tym niektóre role gra dwójka różnych aktorów.

"Dziewczyna i kosmonauta", a potem kobieta i kosmonauta. Nowy serial Netfliksa

Producentka Olga Cerkaska opowiada natomiast o kulisach procesu wyboru odpowiednich aktorek i aktorów do głównych ról: Kiedy zaczynaliśmy pracę z naszą reżyserką castingu, Martą Kownacką, razem z Bartkiem Prokopowiczem, mieliśmy swoje wizje tego, jak powinny wyglądać główne postacie serialu. Czuliśmy, że do ról dwóch rywalizujących ze sobą pilotów potrzebujemy amantów, i że to będzie duże wyzwanie. Kiedy jednak na jednym z castingów zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Jędrka Hycnara, który wyglądał jak James Dean, wiedzieliśmy, że mamy naszego Niko. Mimo że jest on bardzo młody, to ma w sobie niesamowitą dojrzałość, tak bardzo potrzebną do tej roli, ze względu na skomplikowane losy bohatera. Dopiero po fakcie, już w trakcie wspólnej pracy, dowiedziałam się, że Jędrek jest tatą, co w sumie tą jego dojrzałość dodatkowo uzasadniało.

Jędrzej Hycnar - Dziewczyna i kosmonautaJędrzej Hycnar - Dziewczyna i kosmonauta Michal Klusek

Ta rola wymagała także solidnego treningu fizycznego - aktor przybrał na wadze 8 kilogramów, trenował m.in. boks, nurkowanie i jazdę motocyklem. Hycnar wspomina:

Jednym z najbardziej wymagających, ale też ekscytujących momentów przy realizacji "Dziewczyny i kosmonauty" były dla mnie sceny w wirówce przeciążeniowej, czyli rodzaju symulatora lotniczego, w którym ćwiczy się manewry przeciwprzeciążeniowe. Najpierw jednak odbyłem szereg testów sprawnościowych w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie, by potem przebywać w przeciążeniu 7G. To było absolutnie niesamowite przeżycie, którego po prostu nie da się opisać słowami.

Jeden Jędrzej, dwie Marty. "Vanessa Aleksander ma w sobie coś wspólnego z Magdą Cielecką"

- Z kolei do roli Bogdana wybraliśmy Kubę Sasaka. Jego wewnętrzny spokój i opanowanie w pewien sposób, i zupełnie świadomie, przeciwstawiamy wizerunkowi "bad-boya", czyli Jędrka. Obaj – i Jędrek i Kuba to są nasze, naprawdę duże, odkrycia - podkreśla Cerkaska. A co mówi o Marcie, tworzącej z tymi bohaterami trójkąt?

Odtwórczyni roli młodej Marty - Vanessa Alexander od razu ujęła nas swoim uśmiechem, zawadiackim i rozbrajającym, jak u Julii Roberts. Fakt, że Vanessa ma też w sobie coś wspólnego z Magdą Cielecką, która gra dojrzałą wersję Marty, tylko ułatwiał nam podjęcie ostatecznej decyzji.

W tym fragmencie serialu można zobaczyć zarówno jedną jak i drugą "wersję" Marty.

Zobacz wideo "Dziewczyna i kosmonauta" - fragment serialu

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W obsadzie sześcioodcinkowego serialu znaleźli się także m.in. Andrzej Chyra i Magdalena Boczarska. Do ważnych ról drugoplanowych twórcy wybrali aktorów pochodzenia ukraińskiego -  Darię Poluninę i Andrija Zhuravsky’ego. - To niebywale zdolni młodzi ludzie, którzy od razu weszli w swoje nowe serialowe wcielenia. Daria jest zupełnie zjawiskowa aktorsko, ale dodatkowo ma bardzo oryginalną urodę, która idealnie pasowała do naszej wizji przyszłości - mówi producentka.

Więcej o: