"Psy" poleciały w telewizji z cenzurą. Stacja broni się przed karą od KRRiT

Zdziwienie widzów stacji "Zoom" musiało być ogromne, gdy okazało się, że kultowy film "Psy" został ocenzurowany. Telewizja wyciszyła bowiem wszystkie wulgaryzmy, których w dialogach tej produkcji przecież nie brakuje. To pokłosie zaskakującej kary pieniężnej, którą KRRiT nałożyła w 2022 roku na inny kanał telewizyjny za emisję "Psów" o rzekomo zbyt wczesnej porze.

Zdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego film "Psy" jest zbyt wulgarny, by można było go emitować przed godziną 23. W oczach regulatora powinni go oglądać tylko pełnoletni widzowie, dlatego też stacja Stopklatka została w 2022 roku ukarana grzywną w wysokości 20 tysięcy złotych. Powodem było oznaczenie "Psów" kategorią wiekową "od 16 lat" oraz wyświetlenie tytułu o godzinie 20.

Zobacz wideo Historia o tym, jak "Policjanci z Warszawy" stali się "Psami" [Musimy o tym pogadać]

Po karze od KRRiT telewizja ocenzurowała "Psy"

Kiedy 20 marca 2022 roku Stopklatka pokazała na swojej antenie  "Psy" o godzinie 20 i oznaczyła produkcję jako odpowiednią dla widzów powyżej 16. roku życia, zdaniem KRRiT naruszyła artykuł 18, ustawy o radiofonii i telewizji. Ten dotyczy m.in. kwalifikowania kategorii wiekowych audycji i innych przekazów medialnych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój (fizyczny, psychiczny lub moralny) małoletnich.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z brutalnymi scenami pokazanymi w "Psach", a także wulgaryzmami czy scenami intymnymi, kultowy film jest zdaniem regulatora odpowiedni tylko dla pełnoletnich widzów. Dlatego też powinien być emitowany wyłącznie pomiędzy 23 a 6 rano.

Stacja Zoom wyemitowała "Psy" w sobotę 25 lutego o godzinie 20.45 z oznaczeniem "16+". Jednak by uniknąć kary, w ścieżce dźwiękowej zostały wyciszone wulgaryzmy. Biuro prasowe Grupy Kino Polska TV, w skład której wchodzą zarówno Stopklatka i Zoom TV, przekazało Wirtualnym Mediom:

W Zoom TV "Psy" są prezentowane z kategorią wiekową 16+, w związku z czym emisja filmu musiała zostać dostosowana do obowiązujących regulacji prawnych.

"Wzorowane na amerykańskim kinie gatunkowym, 'Psy' miały być kontrą do kina moralnego niepokoju i zmianą perspektywy na obowiązujące niegdyś podziały. 20 listopada 1992 roku świat poznał Franza Maurera, który w szczególny sposób zapisał się w historii polskiej kinematografii. (...) Film szokował brutalnością i wulgaryzmami - słowo "k***a" pada w nim aż 55 razy, czyli średnio prawie co dwie minuty. Mimo to można powiedzieć, że środowisko filmowe z ogromnym entuzjazmem przyjęło "Psy", nagradzając je pięcioma statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1992 roku. Film wyróżniono za: reżyserię, muzykę Michała Lorenca, montaż oraz rolę męską Bogusława Lindy i drugoplanową żeńską Agnieszki Jaskółki. Z wszystkich otrzymanych nominacji, nie udało się uzyskać jedynie Złotego Lwa dla najlepszego filmu" - pisała z okazji 30. rocznicy premiery filmu dla Kultura.gazeta.pl Katarzyna Olejnik.

Więcej o: