To koniec TVP Info i abonamentu RTV? Projekt ustawy już w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt ustawy związanej z likwidacją abonamentu RTV. Podczas najbliższego posiedzenia posłowie rozważą obywatelską inicjatywę wspieraną przez Rafała Trzaskowskiego, która zakłada m.in. umorzenie zaległych opłat, a także likwidację TVP Info.

Już za kilka dni, a dokładnie 7 lutego 2023 roku, odbędzie się posiedzenie Sejmu, podczas którego Rafał Trzaskowski przeczyta i przedstawi projekt ustawy "Likwidacja abonamentu i TVP Info". Posłowie podejmą decyzję czy założenia wystosowane przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej mają szansę zostać skutecznie wdrożone.

Zobacz wideo Rządzący sfałszują wybory? "Przygotowują faule wyborcze"

Wysoki abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłat?

Pod projektem ustawy "Likwidacja abonamentu i TVP Info" zebrano ponad 100 tys. podpisów. Wniosek popiera nie tylko prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (był to bowiem jeden z jego pomysłów podczas kampanii prezydenckiej), ale również politycy Platformy Obywatelskiej.

Według obowiązujących obecnie stawek abonamentowych rok korzystania z radia wynosi 104 zł 40 gr, zaś z telewizji aż 327 zł 60 gr. Z opłat zwolnione są:

  • osoby powyżej 75. roku życia,
  • niepełnosprawni posiadający pierwszą grupę inwalidzką,
  • weterani mający orzeczenie o byciu inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • osoby, które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do pobierania emerytury, lecz jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Nie tylko likwidacja abonamentu. Wnioskodawcy domagają się usunięcia TVP Info

Projekt ustawy, która niebawem będzie rozważana przez Sejm, zakłada całkowite zwolnienie z opłat abonamentowych, w tym również umorzenie dotychczasowych zaległości. Ponadto wnioskodawcy domagają się likwidacji programu TVP Info, dzięki czemu wydatki na Telewizję Polską miałyby znacząco się zmniejszyć. W uzasadnieniu podano, iż wymieniony program informacyjno-publicystyczny jest nieobiektywny, stronniczy i wbrew obowiązującym przepisom, dopuszcza się szerzenia propagandowych przekazów.

Utrzymywanie obowiązku wnoszenia przez obywateli opłat abonamentowych w celu finansowania działalności stronniczych/nieobiektywnych i zakłamujących rzeczywistość mediów publicznych jest niezasadne

wyjaśniono w uzasadnieniu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: