"The Voice of Ukraine" powstanie w polskim studio. TVP sfinansuje projekt

"The Voice of Ukraine", znane też pod nazwą "Holos Krainy", doczekało się jedenastu pełnych edycji. Dwunastą przerwał wybuch wojny, jednak teraz stacja 1+1, która wciąż dysponuje odpowiednią licencją, zamierza wznowić popularne talent show. Ze względu na brak funduszy projekt wesprze finansowo Telewizja Polska. Nagrania odbędą się w Polsce, a program zostanie wyemitowany również w naszym kraju. Nie zastąpi jednak "The Voice of Poland".

"The Voice" to jeden z najpopularniejszych formatów talent show, który dobrze przyjął się również w naszym kraju - ostatni sezon "The Voice of Poland" oglądało średnio 1,6 mln telewidzów, a jeszcze więcej - edycję dziecięcą. Popularnością cieszy się również u naszych sąsiadów, pod nazwą "Holos Krainy" ("Głos kraju"). Dotknięta wojną Ukraina nie ma jednak odpowiednio wysokich funduszy, by wyprodukować kolejny sezon. Z propozycją wyszło TVP.

OFERTY AVANTI24: Te praktyczne torebki ze skóry na wzór krokodyla przetrwają lata. Czarna listonoszka przypomina harmonijkę i jest bardzo pojemna!

"Dlaczego nie mielibyśmy pomóc?"

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska wspomoże firmę "1+1" w zrealizowaniu kolejnego sezonu show, a także wyemituje je na antenie TVP2.

Telewizja Polska ma umowę licencyjną na "The Voice of Poland". Jesteśmy w bliskim kontakcie z telewizjami ukraińskimi. Na Ukrainie licencję na Voice ma stacja 1+1, ale nie ma w tym momencie mocy produkcyjnych, realizacyjnych ani budżetowych do stworzenia takiego projektu.

- mówił "Super Expressowi" Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP.  Stacja 1+1 posiada ukraińską licencję na realizację programu, jednak ze względu na sytuację w kraju nie dysponuje odpowiednim budżetem.

Zrobimy to nieodpłatnie. Ukraina nie ma w tej chwili możliwości, aby to wyprodukować, więc dlaczego nie mielibyśmy im pomóc?

- cytują wypowiedź prezesa Wirtualne Media. Nagrania do 13. sezonu show mają odbyć się w języku ukraińskim w przestrzeniach Telewizji Polskiej, w istniejącej już scenografii. Matyszkowicz podkreśla jednak, że program nie zastąpi krajowego "The Voice of Poland". Będzie alternatywą dla przebywających w Polsce Ukraińców, którzy chcieliby obejrzeć własnych reprezentantów.

Chodzi o to, żeby obywatele Ukrainy, którzy przebywają właśnie w Polsce, mogli obejrzeć program w swoim języku i ze swoimi wykonawcami. Strona ukraińska dostanie za to w ramach barteru gotowy produkt na swoje rynki. [...] Ten format nie zastąpi „The Voice of Poland", żeby było jasne. Widz polski na TVP2 dostaje trzy „formaty voisowe" i tak też pozostanie.

- mówił. "The Voice of Ukraine" pokaże również Biełsat - stacja oglądana m.in. w Rosji, pod warunkiem, że właściciel globalnych praw do formatu wyrazi na to zgodę. 

Zobacz wideo Co robi Michał Szpak po powrocie z nagrań „The Voice of Poland"?

"The Voice of Ukraine" - kiedy premiera w Polsce?

Data premiery "The Voice of Ukraine" nie jest jeszcze znana i choć nagrań nie rozpoczęto, padły pierwsze ustalenia. Program ma być realizowany późną wiosną, a gotowy do emisji - jesienią 2023 roku. Show pokaże zarówno polska, jak i ukraińska stacja. "Holos Krainy" zadebiutował w 1+1 w 2011 i od tamtej pory zrealizowano 11 pełnych edycji. Dwunastą przerwał wybuch wojny. W 2022 roku oprócz głosowania SMS-owego, mającego na celu wyłonienie zwycięzcy, zbierano fundusze na wsparcie ukraińskiej armii.

 

Widzowie mogli przekazać darowiznę, by wesprzeć Funduszem Pomocy "Wróć Żywy" oraz platformę Dobro.ua. Udało się zebrać 296 361,35 UAH. Zbiórkę wsparli m.in. Solomiya Witvitska, Valentina Hamayko czy Konstantin Grubich. W ostatniej edycji programu zwyciężyła Maria Kvitka.

Więcej o: