Mówią, że to nowe "Pretty Woman". Japoński film z Netflixa stał się hitem w Polsce

Dramat "Mów mi Chihiro", który wyreżyserował Rikiya Imaizumi, zadebiutował 23 lutego 2023 w Japonii. Mimo tego faktu cieszy się sporą popularnością również w Polsce. Widzowie porównują go do popularnego kinowego hitu z Julią Roberts, ale choć film faktycznie opowiada historię pracownicy seksualnej próbującej zmienić swoje życie, na tym pozorne podobieństwo się kończy.

W 1990 roku jednym z najgłośniejszych filmów stała się słodko-gorzka komedia Garry'ego Marshalla, "Pretty Woman", za którą wcielająca się w główną rolę Julia Roberts została nagrodzona Złotym Globem. Bohaterka, początkowo zatrudniona jako dama dla towarzystwa przez biznesmena, zmienia swoje dotychczasowe życie z pomocą rodzącego się między nimi uczucia. Widzów zachwyciła szczerość, na którą postawiła Vivian oraz jej zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna przemiana. Na podobnych motywach oparł swoją opowieść japoński reżyser w swoim nowym filmie z 2023 roku.

Martin Scorsese Martin Scorsese pokazał listę ulubionych produkcji. Na podium polski film!

Naprawić siebie naprawiając innych

Choć od premiery "Pretty Woman" minęło ponad 30 lat, podobne historie wciąż poruszają kinomanów. Wartościowe debiuty mają dziś miejsce nie tylko w kinach, ale również na platformach streamingowych - tak stało się choćby z kontynuacją "Na noże", "Glass Onion", promowaną przez Netfliksa. Teraz popularność zyskuje kolejna propozycja serwisu, "Mów mi Chihiro", za który odpowiada Rikiya Imaizumi. 42-letni filmowiec od 2010 roku wyreżyserował kilkanaście produkcji, w tym adaptację powieści "Just Only Love" czy niezależną produkcję promującą jeden z koreańskich boysbandów "Their Distance".

Zobacz wideo Nowości na Netfliksie w lutym 2023 r.

Film zaczęto porównywać do hitu Marshalla ze względu na przeszłość głównej bohaterki, która również była pracownicą seksualną. Postanowiła jednak zawalczyć o lepsze jutro i rozpocząć zmiany od pracy na stoisku z posiłkami nad wynos w nadmorskim miasteczku. To nie romans zmienia jednak jej postrzeganie świata - miejsce odwiedzają starsi i samotni ludzie, dla których dziewczyna staje się wsparciem. Film, podobnie jak kilka innych z katalogu reżysera, jest oparty na motywach mangi - "Chihiro-san".

 

"Meandrujące rozmyślanie o samotności"

Poruszająca historia przyciągnęła liczną widownię nie tylko w rodzimej Japonii, ale również w Polsce. Produkcja jest jedną z najchętniej wybieranych spośród katalogu Netfliksa w naszym kraju. Zyskuje również uznanie krytyków na całym świecie.

Być może podejście głównej bohaterki ma coś wspólnego z kulturą gejsz, która wydaje się opierać na czymś więcej niż atrakcyjności seksualnej. Społeczeństwo japońskie jest bardziej zhierarchizowane niż w innych krajach rozwiniętych, a więzi rodzinne są silniejsze, ale cierpią z powodu samotności, a ten film pokazuje, jak niektórzy z nich próbują sobie z tym poradzić (lub nie potrafią) bez popadania w pesymizm.

- pisze jeden z recenzentów serwisów IMDb.

Film jest lekkim dramatem z delikatną dozą wzruszeń, będącym meandrującym rozmyślaniem o samotności. Gdyby to był amerykański film, Chihiro umierałaby na raka i nikomu o tym nie mówiła. Ale to japoński film, który wymaga trochę cierpliwości, ponieważ chodzi w nim o nastrój bardziej, niż o cokolwiek innego.

- to opinia krytyka Johna Serby z serwisu Decider. Choć produkcja cztery dni po premierze dotarła do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych tytułów Netfliksa w Polsce, Polacy oceniają go jednak surowiej - w serwisie Filmweb przyznano mu ocenę 6,4/10.

OFERTY AVANTI24: Obłędne sukienki do pracy od Mohito. Romantyczna szmizjerka z wiązaniem jest teraz tańsza aż o 60%!

W rolach głównych wystąpili zdobywczyni nagrody Japońskiej Akademii Filmowej Kasumi Arimura, a także Hana Toyoshima i Tetta Shimada. Film można oglądać za pośrednictwem platformy Netflix od 23 lutego 2023 roku.

Więcej o: