Jenna Ortega o nastolatkach w serialach: Ta grupa zawsze jest przedstawiana jako nieinteligentna

Znana z serialu Netfliksa "Wednesday" scream queen przyznała, że nie jest zadowolona ze sposobu, w jaki przedstawia się nastolatków na ekranie. Aktorka jest zdania, że są oni niepotrzebnie infantylizowani i pokazywani jako mało inteligentni. Stanęła w obronie młodego pokolenia, którego, mimo że sama nie należy już do tej grupy, w dalszym ciągu jest reprezentantką. Jakie ma argumenty?

Jednym z ciekawszych formatów talk show jest program "Hot Ones", w którym prowadzący - Christopher Schonberger i Sean Evans rozmawiają z gośćmi nad talerzem ostrych skrzydełek z kurczaka. Do jednego z ostatnich odcinków zaproszono gwiazdę hitu Netfliksa, "Wednesday". Jenna Ortega nie tylko nie wzdrygnęła się jedząc pikantną potrawę, ale też udzieliła kilku pikantnych faktów, które szybko podchwyciły media. Śmiała jest między innymi jej opinia o współczesnych nastolatkach i sposobie, w jaki są portretowani w mediach.

"O nastolatkach piszą głównie starsi, biali mężczyźni"

Jedna z najpopularniejszych obecnie aktorek młodego pokolenia ma już 20 lat, a w tym roku skończy ich 21. Ze względu na swój młody wygląd wciąż wciela się jednak w nastolatki, m.in. w "Wednesday", ale już wcześniej krytycy docenili ją choćby za rolę w serialu "The Fallout", opowiadającym o traumie związanej ze szkolną strzelaniną. W tym roku powróci jako Tara w szóstej części "Krzyku", kontynuując trend wcielania się w mroczniejsze postacie. Wiek granych przez nią bohaterek sprowokował ją do refleksji nad sposobem, w jaki młode pokolenie jest ukazywane na ekranach. W zeszłym roku w jednym z wywiadów odniosła się do coraz młodszych twórców, którzy nie tylko marzą o aktorstwie, ale też spełniają się jako reżyserzy, scenarzyści czy producenci.

Dostrzegam, że młode pokolenie coraz częściej zabiera głos w branży filmowej – od wczesnych lat uczą się pisać scenariusze, reżyserować, produkować. To bardzo pocieszające i istotne, bo dziś o nastolatkach wciąż piszą głównie starsi, biali mężczyźni. Im więcej młodszych twórców będzie dochodzić do głosu, tym bardziej stanowczo będziemy w stanie przyznać, że dziewczyny są czymś więcej niż tylko słabym stereotypem.

- mówiła w kontekście filmowców, którzy chcą opowiadać o problemach nastolatków, choć sami doświadczali ich lata temu.

Zobacz wideo "Krzyk VI" - kontynuacja kultowej serii [ZWIASTUN]

Niedocenione pokolenie

Ortega rozwinęła swoją myśl również w prowadzonym w serwisie YouTube programie "Hot Ones". Tym razem poruszyła nie tylko kwestię portretowania młodych dziewczyn, a nastolatków ogółem. Jej zdaniem młode pokolenie jest niedoceniane, a ich możliwości i stan wiedzy stale deprecjonowane.

Wyglądam na trochę młodszą, ale gram już od ponad dekady. Często wcielałam się w nastolatkę. Uważam, że ta grupa wiekowa zawsze jest przedstawiana jako zepsuta, używająca niestosownego słownictwa czy nawet nieinteligentna – nie uważam, że tak jest. Czuję, że moje pokolenie ma teraz więcej okazji ku temu, żeby się kształcić, dzięki dostępowi do internetu. Szkoda, że nie docenia się go bardziej. Czasem też przejawiamy inteligencję.

- mówiła w imieniu swojego pokolenia, choć sama nie jest już nastolatką.

OFERTY AVANTI24: Romantyczna sukienka na wiosnę już za 59,99! Klasyczna, a piękna. Wyróżnia ją detal

Najnowsza produkcja z udziałem Jenny Ortegi - "Krzyk 6" - zadebiutuje w kinach 10 marca 2023 roku.

Więcej o: