Plebania Ojca Mateusza nie mieści się w Sandomierzu. Kręcili tu niejeden polski serial

Serial "Ojciec Mateusz" kojarzy się widzom z krajobrazem Sandomierza. Jednak budynek, który w produkcji pełni funkcję tytułowego bohatera, stoi w Warszawie. Ma długą i ciekawą historię.

Ojciec Mateusz to polski serial kryminalny z Arturem Żmijewskim w tytułowej roli. Seria perypetii księdza Mateusza Żmigrodzkiego kojarzy się widzom głównie z krajobrazem Sandomierza. To właśnie w tym mieście są kręcone zdjęcia plenerowe do serialu, a fani produkcji mogą odwiedzić tu muzeum poświęcone serialowi.

Plebania Ojca Mateusza mieści się w Warszawie. To niejedyny serial, który tu kręcono

Mniej osób wie jednak, że większość scen we wnętrzach pomieszczeń jest realizowana w Warszawie i jej okolicach. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków, jakie możemy zobaczyć w "Ojcu Mateuszu" jest dom księdza, który mieści się w Warszawie.

Willa Filtrówka, bo o niej mowa stoi od lat na terenie dzielnicy Wawer na osiedlu Radość przy ulicy Drwali 9 (przed wojną Sadowa). Dom zbudowano w 1929 roku na podstawie projektu Józefa Olczaka w stylu świdermajer charakterystycznym dla południowo-wschodniej części Warszawy.

Willa Flirtówka to dom serialowego księdza Mateusza. Budynek ma długą historię

Nadwiślańska drewniana architektura letniskowa w klimacie to styl, za który odpowiada Michał Elwiro Andriolli. Budownictwo wpisujące się w jego ramy zyskało popularność w Warszawie i na jej obrzeżach na przełomie XIX i XX wieku. Charakteryzowały je lekkie konstrukcje i bogato zdobione pawilony. Wille były inspirowane szwajcarskimi domami i uzupełniane o werandy i liczne przedsionki. Jak podaje "Moja Warszawa", szacuje się, że obecnie pozostało około 200 świdermajerów, chociaż przed wojną w Otwocku i jego okolicach znajdowało się ich znacznie więcej.

"Gazeta Wawerska" zauważa, że Willa Flirtówka przez lata istnienia była wynajmowana wielokrotnie na potrzeby produkcji telewizyjnych. W pierwszej połowie lat 90. kręcono tutaj serial "Zespół adwokacki". Od 2009 roku gości w niej "Ojciec Mateusz".

To tutaj kręcone są sceny w kuchni, jadalni czy gabinecie serialowego księdza. Na potrzeby serii nieco zmieniono wygląd budynku - dobudowano altanę oraz zmieniono kolor elewacji.

Willa znajduje się na liście gminnej ewidencji zabytków.

Jak podaje warszawa.naszemiasto.pl, Willa Flirtówka to niejedyny budynek znany widzom z "Ojca Mateusza", który nie mieści się w Sandomierzu. Serialowy kościół znajduje się w Gliniance koło Otwocka, gabinet Biskupa obecnie jest Pałacem w Jabłonnie, a ujęcia wnętrz komendy policji były kręcone na Mokotowie, a teraz na osiedlu Radość.

Więcej o: