TVP1 będzie codziennie emitować homilie Jana Pawła II. W najlepszym czasie antenowym

Od piątku Telewizja Polska będzie jeszcze bardziej dbać o dobre imię Jana Pawła II. Fragmenty archiwalnych homilii papieża Polaka będą emitowane w czasie najlepszej oglądalności, czyli po głównym wydaniu "Wiadomości".

TVP1 wprowadziło nagłą zmianę w swojej ramówce. Już od piątku 10 marca widzowie telewizyjnej Jedynki po głównym wydaniu "Wiadomości" będą mogli każdego dnia oglądać homilie Jana Pawła II. Jak wynika z ramówki, na audycję zarezerwowano pięć minut. 

Więcej ciekawych informacji ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 145

TVP odpowiada na reportaż "Franciszkańska 3"

Jest to zapewne reakcja na najnowszy reportaż TVN24 pt. "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego, który wywołał burzę. Materiał przedstawia zaniechania Karola Wojtyły w sprawie księży pedofilów z czasów, gdy był jeszcze arcybiskupem krakowskim. Autor reportażu przedstawia dokumenty i fragmenty rozmów z ofiarami księży. 

Materiał został wyemitowany w poniedziałek 6 marca, a już w czwartek Sejm większością głosów przyjął proponowaną przez PiS uchwałę ws. ochrony dobrego imienia Jana Pawła II. Projekt poparła także Konfederacja i PSL.

Poza tym w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezinskiego "w związku z działaniami jednej ze stacji telewizyjnych, będącej inwestorem na polskim rynku". W wydanym komunikacie MSZ stwierdziło, że "uznaje, że potencjalne skutki tych działań są tożsame z celami wojny hybrydowej mającej na celu doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie".

Jak ocenia Jakub Majmurek z "Newsweeka", uchwała powstała po to, aby zniechęcić media do informowania o pewnych sprawach:

Pod hasłami »obrony dobrego imienia papieża« rządzący próbują wywrzeć presję na media, by nie podejmowały pewnych tematów, powstrzymać swobodną dyskusję, narzucić wszystkim jedną wizję historii, przy okazji stygmatyzując i wykluczając ze wspólnoty narodowej inaczej myślących

Dlatego Telewizja Polska zmieniła ramówkę i przeprowadza kontrofensywę. Jako jedyna, zdaniem rządzących, telewizja mówiąca prawdę, postanowiła przypomnieć swoim widzom, jak pozytywną postacią jest Jan Paweł II. A w nadanych chwilę wcześniej "Wiadomościach", odbiorcy będą mogli usłyszeć, że wszystkie informacje podane w reportażu "Franciszkańska 3" są kłamstwem i trzeba bronić dobrego imienia papieża Polaka.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: